III. Attalos


Pergamon Krallığının son Kralı, Attalos Hanedanının altıncı üyesi III. Attalos (Άτταλος Γ') MÖ 138=135 yılları arasında hüküm sürdü. Κral IΙ. Eumenes ile Kraliçe Stratonike'in oğludur. Annesine olan bağlılığından ve sevgisinden dolayı "Annesini seven", (Φιλάμετορ) olarak anılır. Amcası II. Attalos ölünce kral olur.

Genç yaşta Mısırlı Ptolemaios hanedanından Berenike ile nişanlanır. Ancak nişanlısı da evlenmeden önce ölür.

Diğer Pergamon Kralları’ndan farklı olarak, kuşkucu ve zalim davranışları nedeniyle hem kendi hem de komşu halklar tarafında nefret edilmesine yol açılır.

Adı kötü ve dengesize çıktığından III. Attalos'a ilişkin fantastik söylentiler, anlatılar yayılır. Yazılanlara göre kraliyet bahçelerine tıbbi bitkiler ekip yetiştirir, bunların meyvelerini ve meyve sularını incelemeyi kendine iş edinir. Zamanla bu çabayı öyle ilerletecektir ki, çeşitli zehirli bitkiler üzerine uzman olur. Zamanla ilgisini tarımla uğraşmaktan farklı alanlarla kaydırır, pirinç ve metale çekiçle şekiller vermekle, balmumuyla modellere yapmakla vakit geçirir. Zaten, Justinus’a göre “annesi için bir anıt yaparken güneş çarpması sonucu hastalanır ve yedinci gün ölür .”

MÖ 133 yılında öldüğünde, bir vasisi olmadığından, geriye, Pergamon Krallığını Romaya bırakan bir vasiyet bırakır. Strabon'un, “Kraliyet ailesine mensup saygın bir kişi” olarak tanıttığı, kendini II. Eumenes'in oğlu olduğnu söyleyen Aristonikos bu kararı tanımaz, isyan eder, ancak Romalılar tarafından yenilir, yakalanır.

Kaynakça

  • Hansen, Esther V. (1971). The Attalids of Pergamon. Ithaca, New York: Cornell University Press; London: Cornell University Press Ltd. ISBN 0-8014-0615-3.
  • Kosmetatou, Elizabeth (2003) "The Attalids of Pergamon," in Andrew Erskine, ed., A Companion to the Hellenistic World. Oxford: Blackwell: pp. 159–174. ISBN 1-4051-3278-7. text
Wikimedia Commons'ta III. Attalos ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.

III. Attalos Hakkında Bilgi


III. Attalos
III. Attalos

III. Attalos Hakkında Video


III. Attalos konusunu görüntülemektesiniz.
III. Attalos nedir, III. Attalos kimdir, III. Attalos açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru