Tue . 20 Jun 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

İdrisli, Kavak

idrisli kavak yelleri, idrisli kavaklidere
Koordinatlar: 41°05′N, 36°01′E

İdrisli
—  Köy  —
Samsun
Koordinatlar: 41°05′K 36°01′D / 41.083°K 36.017°D / 41.083; 36.017
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Samsun
İlçe Kavak
Nüfus (2000)
 - Toplam 361
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55850
Samsun ilindeki yerleşim yerleri listesi
İnternet sitesi:

İdrisli, Samsun ilinin Kavak ilçesine bağlı bir köydür.


Konu başlıkları

 • 1 Gelenek ve Görenekler
 • 2 Tarım
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
  • 4.1 WEB SİTESİ
  • 4.2 Köyümüzdeki Sülaleler
 • 5 Ekonomi
 • 6 Muhtarlık
 • 7 Altyapı bilgileri
 • 8 Dış bağlantılar

Gelenek ve Görenekler

Köyün bilinen gelenek ve görenekleri arasında dini bayramlarda ve cenazelerde cami avlusuna herevden yemek çıkarma ve misafirlerle paylaşmak yer alır.Yemek çıkaramayan evlere cami avlusundan sofra gönderilir ve hastalığı sebebiyle namaza gelemeyen insanlar evlerinde köy halkı tarafından topluca ziyaret edilir. Köy meydanlarında ağaçlara urgan ve tahta yardımıyla salıncaklar kurulur ve gençler eğlenirler. Kurban bayramında kesilen hayvanların sağ ayak butları kesilip cami avlusunda toplanır ve kurban kesemeyen köylülere dağıtılır.

Düğün Adetleri :

Köyümüzün düğünlerine cuma günü öğlenden sonra davul gelir. Yine aynı gün öküz arabası veya at arabası ile zahra gider.Gelin evine Atlar veya öküzler boncuk,zil veya çanlarla süslüdür, Arabalarda keşkeklik,tavuk,eti,hoşaf ekmeklik un,yağ bulunmaktadır.Bu arabayı gören köy halkı bunun zahra götürdüğünü anlar.Cumayı cumartesine bağlayan gece köy halkı düğün evinde eğlence yapar. Bu eğlencede cız oyunu,deve yürüyüşü gibi köçek oyunlar oynanır.Cumartesi ikindiden sonra yapılan oyunları(koşu,at yarışı veya öküz arabasını çekme yarışı) kazanana tavuk verilir. Cumartesiyi pazara bağlayan gece yakın köylerden düğüne gelirler.Onlar da düğüne katılır.Damat evinde kına gecesi olur.Kına yakılır.Pazar sabahı gelin almaya gidilir.Damat sahipleri gelini almak için kapıdaki bahşişçiye uzun uğraşlardan sonra parayı vererek kapıyı açtırır.Gelin evinin önünde karakucak güreşleri yapılır.Güreşler bittikten sonra gelin alınarak damat evinin yolu tutulur.Orada misafirlere yemek verilir.Yemeklerin başlıcası keşkektir.Gelinin eline ibrik verilir,kapının üstüne gelin yağ sürer. Damada evinin önünde damat şerbeti içmediği için yokmu damadın anası,babası,abisi,akrabaları yok mu diye bağrılır.Alınan bahşişten sonra bereket versin diyerek damadın kulağına bağrılır.Bundan sonra damada bir kaşıkla şerbet verilir,sağ ayağının altına döktürülür.Damat takı işleri bittikten sonra bir akrabasının evine sağdıç tarafından götürülür.Damat namazda iken yatağı hazırlayan bayan yatakta bir oğlan çocuğu yuvarlandırılır.Sabahleyin Yatsı namazına topluca oradan gidilir.Namaz bittikten sonra ilahi söylenerek damadın evine gidilir.Evin önünde dua yapılır. Damat kapının önündeki ateşi dağıtarak eve girerken ahali onu yumruklayarak içeri kaçar.İlahi söyleyen ve orada bulunan arkadaşlarına börek ve helva ikram edilir.Pazartesi sabah damat ilahi söylenerek dışarı çıkartılır. Eve ikindiye kadar giremez.İlahi söyleyenlere ve halka birer adet havlu dağıtılır.Pazartesi duvak yapılır.


Tarım

Köyümüz arazi yönünden çok verimli toprağa sahiptir bir tek eksikliği sulama sistemleri gelişmemiştir .Köyümüzün çok büyük ve çok düz olması nedeniyle her türlü tahıl ve sebze yetiştiriciliği mümkündür.Hayvancılığa elverişlidir. Devletimizin büyükleri köyümüze sulama kanalları yaparak toprağımızın verimini artırabilirler.Bu şehirlere göç olayını önlemiş olur,gençlere yeni işler ve iş sahaları açılmış olur.DSİ mühendisleri araziye su verilebileceğini projelerle köy halkına anlatmışlardır. 2000 yılından 2008'e kadar DSİ tarafından araştırma yapılıp sondaj vurulmuştur.Halen köyümüz su ihtiyacını 24 saat kesintisiz bu kaynaktan sağlamaktadır.

Coğrafya

Samsun iline 54 km, Kavak ilçesine 4 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Kışı sert ve yazı oldukça serindir.Neredeyse yayla seriliği vardır.

WEB SİTESİ

www.idrislikoyum.tr.gg

Köyümüzdeki Sülaleler

ÖZDEMİR - ÇETİNKAYA- ÖZMUTLU - EMEKSİZ- DEMİR - AÇIK- ÇELİK - KÖKSAL- ANLI - ÇANKAYA- ÖZ - KAYA- DURAN - DENLİ- GÜREL - ALTUNAY- BAŞARAN - BAYRAM- UÇAR - KARADENİZ ESMER -

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - MUAMMER ÇELİK 2004 - SÜLEYMAN EMEKSİZ 1999 - SÜLEYMAN EMEKSİZ 1994 - SEFER ALTUNAY 1989 - NİYAZİ ÇELİK 1984 - ALAATTİN ÇETİNKAYA

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yapılmıştır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca koyun içi asfaltlanmaktadır.İlçeye en yakın köylerden biri olup ,koyden surekli ilçeye servis bulunmaktadır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet

idrisli kavak yelleri, idrisli kavaklidere, idrisli kavaklıdere, idrisli kavakos


İdrisli, Kavak Hakkında Bilgi

İdrisli, Kavak


 • user icon

  İdrisli, Kavak beatiful post thanks!

  29.10.2014


İdrisli, Kavak
İdrisli, Kavak
İdrisli, Kavak konusunu görüntülemektesiniz.
İdrisli, Kavak nedir, İdrisli, Kavak kimdir, İdrisli, Kavak açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

NGC 64

NGC 64

DoğrulukGörüldü Atla: kullan, ara Koordinat: 00s 17d 30,30sn...
Hüseyin Faruk Karadoğan

Hüseyin Faruk Karadoğan

Hüseyin Faruk Karadoğan, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden 1966 yılında İnşaat Fakültesinden mezun o...
Yağmur kuşları

Yağmur kuşları

Yağmur kuşları (Latince: Charadriiformes), kuşlar sınıfına ait bir takımdır. Çok değişik yaşam alanl...
Kubrat

Kubrat

Kubrat ya da Kurt (Bulgarca: Кубрат) (d. 584 - ö. 638), 632-638 yılları arasında hüküm süren Büyük B...