I. Hüseyin


I. Hüseyin (Sultan), Şah Sultan Hüseyin (1668 - 1726), 1694-1722 arasında İran şahı, Safevi hanedanının son bağımsız hükümdarı. Devlet yönetimindeki zayıflığıyla hanedanın çökmesine neden olmuştur.

Haremde büyüyen Hüseyin, tahta çıktığında devlet işleri konusunda bütünüyle bilgisizdi. Hazineyi kişisel harcamaları için kullanarak tüketti, devleti mollaların yönetimine bıraktı. Ruslar ve Osmanlılar, Hüseyin'in zayıflığından yararlanarak İran sınırlarını zorlamaya başladılar. Sınırda bazı toprakların yitirilmesine karşın Hüseyin, 20 yıl boyunca ülkesini göreli bir barış ortamı içinde yönetti. Ama bu sırada devlet için için çöktü. Sonunda beklenmedik biçimde kabile ayaklanmaları birbirini izledi. Ayaklanmacı önderlerinden Mahmud, Afganistan tahtını ele geçirdi.

1720'de akınlara başlayan Afganlılar 1722'de İran'ı bütünüyle işgal ettiler. Mahmud başkent İsfahan üzerine yürüyerek kenti kuşattı. Yedi ay sonra Hüseyin yenilgiyi kabul ederek tahtı Mahmud'a teslim etti.

Onun ardında Safevi hanedanının iki üyesi daha tahta çıktıysa da bunlar birer kukla olmaktan öteye geçemediler. I. Hüseyin'in hükümdarlığının sonu hanedanın da sonu oldu. Ömrünün sonuna değin başkentte kalan Hüseyin öldüğünde saray arazisindeki inşaat işlerinden sorumluydu.

İlgili Sayfalar

  • Safevî Hanedanı Aile Ağacı
Önce gelen:
I. Süleyman
Safevî Şahı
1694 - 1722
Sonra gelen:
II. Tahmasp


I. Hüseyin Hakkında Bilgi


I. Hüseyin
I. Hüseyin

I. Hüseyin Hakkında Video


I. Hüseyin konusunu görüntülemektesiniz.
I. Hüseyin nedir, I. Hüseyin kimdir, I. Hüseyin açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru