I. GordianMarcus Antonius Gordianus Sempronianus Romanus Africanus ( d. 159 – ö. 12 Nisan 238), ya da Gordian I , Roma İmparatoru. 238 yılında Altı İmparator Yılı'nın 2. imparatoru.

Konu başlıkları

  • 1 Gençliği
  • 2 Yükselişi
  • 3 Gordian'ın Mirası
  • 4 Kaynak
  • 5 Dış bağlantılar

Gençliği

Gordian'ın gençliği ya da aile geçmişi hakkında bilinen çok az şey olmakla birlikte, Gordianus adına istinaden aile adının Anadolu'nun Frigya bölgesi kökenli olduğu tahmin edilmektedir. Çok zengin ama mütevazı equestrian bir ailden geliyordu ve Roma Senatosu'na girene kadar hiyerarşide yükseldi. Gordian'ın, Marcus Antonius Gordianus (sonradan Gordian II) ve Gordian III'ün annesi olan Antonia Gordiana adlarında iki çocuğu vardır.

Gordian'ın politik yaşamı hayatında görece geç başladı ve belki de hayatının erken yıllarını "belagât" ve edebiyat çalışmalarıyla geçirdi. Bir komutan olarak Gordian, Suriye'de konuşlu IV Scythica'na komuta etti. 216'da Roma Britanyası'nda vali ve İmparator Elagabalus'un saltanatında Suffect Konsül olarak görev yaptı. Roma Britanyası'ndaki yazıtlardan ismini taşıyanlar buradaki göreviyle alakalı birtakım İmparatorluk kaynaklı rahatsızlıktan dolayı kısmen silindi.

Aedile olarak düzenlediği muhteşem oyunlar ve gösteriler sayesinde hızla artan popülaritesiyle yükselirken, ihtiyatlı ve münzevi hayatı, onuruna Antoninias adlı epik bir şiir yazdığı Caracalla'yı kuşkulandırmadı. Gordian, kişisel olarak entikalardan hoşlanmadığını öne sürerek Severus hanedanının kaotik zamanlarında servetini ve politik nüfuzunu korumayı başardı.

Yükselişi

Alexander Severus'un yönetimi sırasında, Gordian (70'li yaşlarının sonunda olan) Afrika yönetiminin onuru için birçok tehlikeye atıldı.Prokonsül olarak görevinin ortalarında, Maximinus Thrax İmparator Alexander Severus'u Germania Inferior eyaletinde öldürdü ve saltanatı ele geçirdi.

Maximinus sevilen bir İmparator değildi ve 238'de Afrika'daki isyanın bastırılması sırasındaki zalim yönetimi nedeniyle genel bir hoşnutsuzluk oluştu. Gordian, gürültü patırdı arasında 22 Mart'ta İmparatorluğu ve Africanus' cognomenini kabul etti. İlerlemiş yaşından dolayı oğlu Marcus Antonius Gordianus'un (Gordian II) kendisine ortak olmasında ısrar etti. Birkaç gün sonra Gordian, Kartaca şehrine halkın ve yerel liderlerin etkileyici destekleri arasında girdi. Bu esnada Roma'da, praetorian prefect'i Maximinus öldürüldü ve isyan başarılı gibi oldu. Senato yeni İmparatoru onayladı ve birçok eyâlet memnuniyetle Gordian tarafına geçti.

Muhalefet komşu eyalet Numidya'dan gelecekti. Numidya valisi ve Maximinus Thrax'ın sadık bir destekçisi olan Capelianus eski imparatorla ittifakını yeniledi ve bölgede konuşlu tek Lejyon III Augusta ve kıdemli askerlerle birlikte onu Afrika'ya davet etti. Gordian II, eğitimsiz milis ordusunun başı olarak 238'de Kartaca Savaşını kaybetti ve öldürüldü, Gordian I kemeriyle kendini asarak intihar etti. Gordian'lar sadece otuzaltı gün saltanat sürdü.

Gordian'ın Mirası

Gordian sevimli karakteri ile yüksek ününü hak etmişti. Baba ve oğulun her ikisi de, yazılanlara göre edebiyat düşkünüydüler ve çok sayıda edebi çalışma yayınlamayı başaracak kadar yetenekliydiler. Ancak onlar muktedir devlet adamı ya da güçlü bir yönetici olmaktan ziyâde entelektüel zevk düşkünüydüler. Gordian'a olan sevgileri nedeniyle Senato, Maximinus'a karşı isyanı devam ettirmek zorunda kaldı ve Pupienus ve Balbinus'u Müşterek İmparatorlar olarak tayin etti. Yine de 238 yılı sonlarında tanınan imparator, torunu Gordian III olacaktı.

Gordian ve oğlu Senato tarafından tanrılaştırıldı.

Kaynak

  • İngilizce Türk Arama Motoru'deki 27 Mart 2007 tarihli Gordian I maddesi

Dış bağlantılar

  • Gordian'ların Hayatı (Historia Augusta LacusCurtius: Latince text ve İngilizce çevirisi)
Wikimedia Commons'ta I. Gordian ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
Resmî unvanlar
Önce gelen:
Alexander Severus
Roma İmparatoru
(II. Gordian ile)

238
Sonra gelen:
Pupienus ve Balbinus


I. Gordian Hakkında Bilgi

I. Gordian

I. Gordian
I. Gordian

I. Gordian Hakkında Video


I. Gordian konusunu görüntülemektesiniz.
I. Gordian nedir, I. Gordian kimdir, I. Gordian açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru