Tue . 20 Jun 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Hiroshi Yamauchi

hiroshi yamauchi, hiroshi yamauchi quotes
Hiroshi Yamauchi (山内 溥, Yamauchi Hiroshi?, gerçek adı: 山内 博; 7 Kasım 1927 – 19 Eylül 2013), Japon iş adamı. 31 Mayıs 2002'de istifa edip yerine Satoru Iwata gelene kadar şirkete girdiği 1949'dan beri Nintendo'un üçüncü başkanıydı. Yamauchi, Nintendo'yu Japonya'daki küçük bir hanafuda oyun kartları üreticisinden milyar dolarlık bir video oyunu şirketine dönüştürmesiyle ünlüdür. Nintendo'nun Amerika'daki eski yönetim kurulu başkanı Howard Lincoln'ın şu anki CEO'su olduğu Seattle Mariners adlı beyzbol takımının 1992'deki en çok hissesine sahip olan kişi oldu.

Forbes, Nisan 2013 itibariyle Yamauchi'nin net gelirinin 2.1 milyar dolarla bu yılın en zengin Japonları listesinde 13. sırayı ve yaklaşık 2.5 milyar dolarlık net gelirle de dünyanın en zenginleri listesinde 491. sırayı aldığını belirledi.

Yamauchi, öldüğü zaman Nintendo'nun en büyük hissedarıydı.

Konu başlıkları

 • 1 Gençliği
 • 2 Nintendo kariyeri
  • 2.1 İlk yılları
 • 3 Ailesi
 • 4 Ölümü
 • 5 Kaynakça

Gençliği

Yamauchi, 12 yaşında gönderildiği üniversite öncesi hazırlık okutulan okulun da yer aldığı Kyoto şehrinde dünyaya geldi. Hukuk veya mühendislik okumayı planladı ama II. Dünya Savaşı, eğitimini kesintiye uğrattı. Savaşamayacak kadar küçük olduğundan askeri fabrikada işe yerleştirildi. Yamauchi, 1945'te savaş bittiğinde hukuk okumak için Waseda Üniversitesi'ne gitti. Daha sonradan 82 yaşındayken ölen karısı Michiko Inaba ile evlendi. Oğlunu ve eşi Kimi'yi terk eden Yamauchi'nin babasının yokluğundan dolayı büyük ebeveynleri evlilik törenini düzenledi.

Nintendo kariyeri

İlk yılları

1949'da, Yamauchi'nin o zamanlar Nintendo'nun başkanı olan dedesi felç oldu. Halihazırda kendisinin yerine geçecek varisi olmadığı için Yamauchi'den derhal Nintendo'ya gelerek başkanlık mevkini üstlenmesini istedi. İsteği yerine getirebilmek için Waseda Üniversitesi'nden ayrılmak zorunda kaldı. Yamauchi, mevkiyi aile üyelerinden Nintendo'da çalışan tek kişi kendisi olacaksa kabul edeceğini bildirdi. Yamauchi'nin dedesi gönülsüzce anlaşmayı kabul etti ve kısa bir süre sonra öldü. Anlaşmaya göre büyük kuzeni kovulmak zorundaydı. Genç yaşı ve idarecilik deneyimi olmamasından dolayı birçok çalışan Yamauchi'yi dikkate almadı ve çoğu ona tavır aldı. Yönetimi aldıktan kısa bir süre sonra Yamauchi'nin haklarından vazgeçmesini isteyen fabrika çalışanlarının yaptığı grevle başa çıkmak zorunda kaldı. Tam aksine, yetkisini uzun süredir orada çalışıp ona karşı çıkan işçileri kovarak gösterdi. Daha sonradan şirket ismini Nintendo Karuta olarak değiştirtti ve yeni genel merkezini Kyoto'da kurdu.

Ailesi

1950'de Yamauchi'nin karısı Michiko ilk çocukları olan Yoko adındaki kızlarını doğurdu. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Michiko çoğu kez düşük yaptı ve sık sık hasta oldu. 1957'de diğer kızları olan Fujiko'yu ve kısa bir süre sonra da Katsuhito isimli oğullarını dünyaya getirdi.

Yıllar sonra Yamauchi'nin babası Shikanojo, oğlunu görmeye geldiğinde onunla konuşmayı reddetti. Yamauchi'nin otuzuncu yaşına çok kısa bir süre kala üvey kız kardeşiyle iletişime geçti ve Shikanojo'nun felç yüzünden öldüğünü söyledi. Cenaze töreninde babasının karısıyla ve varlıklarından bile haberdar olmadığı dört kızıyla tanıştı. Hâlâ hayattayken babasıyla barışma fırsatını kullanmadığı için üzüntü duymaya başladı. Babasının ölümü Yamauchi'yi değiştirdi; aylarca yas tuttu ve çekinmeden ağladı. O günden beri babasının mezarına düzenli ziyaretler yaptı.

Ölümü

19 Eylül 2013'te Yamauchi, zatürre komplikasyonlarının ardından hastanede öldü. Nintendo, eski başkanlarının yasını tuttuklarını belirten bir bildiri yayınladı.

Kaynakça

 1. ^ a b Hiroshi Yamauchi, Forbes.com'da.(İngilizce)
 2. ^ Nintendo'nun eksi başkanının eşi Michiko Inaba, 82 yaşında vefat etti. (İngilizce)
 3. ^ Mariners'ın sahibinin eşi Yamauchi öldü. (İngilizce)
 4. ^ Hisselerin Durumu, Nintendo Co., Ltd., 31 Mart 2013 (İngilizce)
 5. ^ a b Hiroshi Yamauchi, n-sider.com'da (İngilizce)
 6. ^ Hiroshi Yamauchi, Nintendoland.com'da (İngilizce)
 7. ^ Nintendo eski başkanı Hiroshi Yamauchi, 85 yaşında öldü. (İngilizce)
 8. ^ Hiroshi Yamauchi 85 yaşında öldü. (İngilizce)

hiroshi yamauchi, hiroshi yamauchi biography, hiroshi yamauchi dead, hiroshi yamauchi house, hiroshi yamauchi leadership style, hiroshi yamauchi net worth, hiroshi yamauchi nintendo, hiroshi yamauchi quotes, hiroshi yamauchi rip, hiroshi yamauchi seattle mariners


Hiroshi Yamauchi Hakkında Bilgi

Hiroshi Yamauchi


 • user icon

  Hiroshi Yamauchi beatiful post thanks!

  29.10.2014


Hiroshi Yamauchi
Hiroshi Yamauchi
Hiroshi Yamauchi konusunu görüntülemektesiniz.
Hiroshi Yamauchi nedir, Hiroshi Yamauchi kimdir, Hiroshi Yamauchi açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Amerikan Pastası (film serisi)

Amerikan Pastası (film serisi)

Amerikan Pastası , Adam Herz tarafından düşünülmüş bir gençlik filmi serisidir. Serideki ilk film 9 ...
Bayburtlu Zihni

Bayburtlu Zihni

Bayburtlu Zihni (d. 1795 - ö. 1859), hem Divan hem de halk şiiri türündeki yapıtlarıyla tanınmış bir...
Neostigmin

Neostigmin

Neostigmin, bir parasempatomimetiktir. Özellikle geri dönüşümlü kolin esteraz baskılayıcısıdır. Böyl...
Yönetim merkezi

Yönetim merkezi

Yönetim merkezi, bir devletin ve ülkenin yönetsel birimlerinin yönetildiği kentlere denir. Devletler...