Hikmet Risaleleri


Dinî Kitapları:
Kur'ân-ı Kerîm,
Risalet’ül-Hikmet,
El-Hikmet’ül-Şerife,
Ezoterik ve Gizli Kitapları:
El-Münferid bi-Zâtihî,
El-Şeriat’ül-Ruhanîyye

Hikmet Risaleleri ya da Risalet’ûl-Hikmet (Arapça: رسَائل الحكمة ‎) ya da (Arapça: Rase’il el-Hikme (Arapça: رسـائـل الـحـكـمـة ‎) Dûrz’îyye inancının kurucuları Târik’ûl-Hâkim , Hamza ibn Ali ibn Ahmed ve El-Mu'tenâ Baha’ud-Dîn gibi din uluları tarafından yazılmış mukaddes metinler ve pastoral şiirler içeren dini kitaplardır.

Konu başlıkları

 • 1 Dürzî yasaları
 • 2 Muhteviyatı
 • 3 Ayrıca bakınız
 • 4 Kaynakça

Dürzî yasaları

Dürzî yasalarının özünü belirleyen bu risaleler "Risalet’ül-Hikmet", "El-Hikmet’ül-Şerife" gibi halka açık, ve "El-Münferid bi-Zâtihî" ile "El-Şeriat’ül-Ruhanîyye" gibi ezoterik ve gizli kitaplardan müteşekkildir.

Muhteviyatı

Arapça yazılmış toplam Yüz On Bir Risaleden müteşekkildir. Altı kitapta toplanmış olan risaleler 1479 yılında ʿAbd-Allah El-Tanukhi tarafından yayınlanmıştır. Sözlü geleneğe göre toplamda Yirmi Dört ciltten oluşmaktadır. On Sekiz cildin kaybolduğu ya da saklı tutuldukları varsayılmaktadır.

Altı numaralı risale en eskisi olup Temmuz 1017 tarihinde ilk İki ciltte Otuz'dan fazla risalenin yazarı olan Hamza ibn Ali ibn Ahmed tarafından yazılmıştır. En son yazılan risaleler ise 109 ve 110 numaralılar olup El-Mu'tenâ Baha’ud-Dîn tarafından 1042 tarihinde yazılmışlardır.

36 ve 40 numaralı risaleler ise İsmâʿil el-Tamimi ibn Muhammed'e atfedilmiştir. İlk risale bir veda mesajı ile Dürzîlik inancının "Başöğretmeni" olan ve kendisini halkının refah ve saadetine vakfettiğini söyleyen Fâtımî Hâlifesi EbûʿAlî el-Mansûr el-Hâkim bi-EmrʿAllâh tarafından açılmıştır.

Ayrıca bakınız

 • EbûʿAlî el-Mansûr el-Hâkim bi-EmrʿAllâh
 • Hamza ibn Ali ibn Ahmed
 • El-Mu'tenâ Baha’ud-Dîn
 • Tevhîd Dâvâsı
 • Dûrz’îyye

Kaynakça

 1. ^ a b Grolier Incorporated (1996). The Encyclopedia Americana. Grolier Incorporated. http://books.google.com/books?id=lm0NAQAAMAAJ. Erişim tarihi: 17 March 2011. 
 2. ^ Torki. Studia islamica. Maisonneuve & Larose. ss. 164–. ISBN 978-2-7068-1187-6. http://books.google.com/books?id=1hcNcpTuii8C&pg=PA164. Erişim tarihi: 17 March 2011. 
 3. ^ Nejla M. Abu Izzeddin (1993). The Druzes: a new study of their history, faith, and society. BRILL. ss. 108–. ISBN 978-90-04-09705-6. http://books.google.com/books?id=BprjrZzee5EC&pg=PA108. Erişim tarihi: 17 March 2011. 


Hikmet Risaleleri Hakkında Bilgi


Hikmet Risaleleri
Hikmet Risaleleri

Hikmet Risaleleri Hakkında Video


Hikmet Risaleleri konusunu görüntülemektesiniz.
Hikmet Risaleleri nedir, Hikmet Risaleleri kimdir, Hikmet Risaleleri açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video