Hıdırlar, Yenice


Hıdırlar, Çanakkale ilinin Yenice ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 =Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

=Tarihçe

Kültür

koyde eskı tarıhlere aıt ozellıkle romalılara ait bazı kalıntılar bulunmustur koyun en onemlı kulturu temız havası ve ozellıklede 85 derece sıcaklıga sahıp kaplıcasıdır.kaplıcadan sulama suyu olarak faydalanılır. yalnız kaplıcanın koyun ımkanları yetersız kaldıgından tam bır guzellıge kavusamamıstır (ibrahim bayrak)

NAZMİYE EFE Köyümüz de ayrıca sedef.mantar gibi hastalıklara iyi geldiği söylenen kaplıca ve bir de köye 500m kadar uzakta bulunan başka bir kaplıca daha vardır.

Köyde her yıl 6 mayıs tarihinde Hıdrellez kutlamaları yapılır.İnsanlar kırlara çıkarlar piknik yaparlar ve o gün kesinlikle bitki,ağaç vb koparılmaz.Düğünler genellikle davulla yapılır.3 gün boyunca geleneksel yemekler yapılır.köyde lokanta olmadığı için özellikle Ramazan ayında nöbet bakılır.Sırası gelen köylü gün içerisinde 3 öğün yemek çıkarır.Bu çok eski bir kültürdür. son yıllarda köy tatil köyü olması yolunda ilerlemektedir.tarihi ve doğasıyla eşsiz köyde yaşam çok uucuz ve güvenilirdir.Özellikle İstanbul,Ankara,İzmir gibi yerlerden sadece temiz havayı teneffüs etmek için hafta sonları köy nüfüsu artış göstermektedir.

(nazmiye efe)

Coğrafya

Çanakkale iline 142 km, Yenice ilçesine 43 km uzaklıktadır hıdırlar koyunun kazdaglarına yakınlıgından dolayı oksıjen bakımından çok zengındır

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 295
1997 302

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Yaz mevsiminde azda olsa küçük gruplar halinde turist gelmektedir. koyun son zamanlardakı tarımda cagdaslasması gozden kacmamaktadır ozellıkle kırmızı bıber ve cılek alanlarında urettıgı urunlerın gayet kalıtelı oldugu bılınmektedır urunlerın kalıtelıgını koye gelen yabancı tıcaret edamlarıda teyıt etmektedı(i.b)

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

((2009)) - İSMAİL PINAR 2004 - Mehmet Tekin 1999 - Ali ÖZDEMİR 1994 - Ali ÖZDEMİR 1989 - 1984

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün [[içme suyu şebekesi VARDIR kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Yapılan secımlerde muhtar olan ısmaıl pınar once cevre guzellıgıne onem verdıklerını ve malı butcenın el verdeıgı surece koyun kalkınmasında yardımcı olacak alt yapı ve saglık ocagı gıbı olması gereken bazı alt yapıların yapılacagını belırtmıstır

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Hıdırlar, Yenice Hakkında Bilgi


Hıdırlar, Yenice
Hıdırlar, Yenice

Hıdırlar, Yenice Hakkında Video


Hıdırlar, Yenice konusunu görüntülemektesiniz.
Hıdırlar, Yenice nedir, Hıdırlar, Yenice kimdir, Hıdırlar, Yenice açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video