Hıdırlar, Bartın


Hıdırlar, Bartın ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Hıdırlar Köyü'nün kültüründe ön plana çıkan kültür öğeleri; yemekleri, sohbetleri, milli ve dini bayramları, düğünleri, kınalarıdır... Yemekleri; el yapımı tarhanssı, halışkası, kulak makarnası, kara mancarı, katlaması,telli baklavası...

Dini merasimleri genelde camide, hemen hemen tüm halkın katılımı ile gerçekleşir. Evlerde davet ağırlıklıdır. Ramazan ve Kurban Bayramında, bayram namazları sonrası yaşlılardan başlayarak iç içe halka oluşturacak şekilde bayramlaşılır. Yaşlıların eli öpülür, aksanlarla ve küçüklerle tokalaşılır ve öpüşülür. Toplu dua edilir. Bayram ziyaretleri yapılır. Ramazan Bayramlarında tatlılar ön planda olmak üzere yemek ikram edilir. Akrabalar, komşular ve özellikle ev dışına çıkamayan ve hasta olanlar ziyaret edilir. Kurban Bayramları da aynı şekilde geçer.

Milli bayramlar ise ilkokul öğrencileri, köyün gençleri gösteriler hazırlarlar ve halka sunarlar. En ilgi çeken oyun ise, en az iki erkeğin kadın kılığına girmesi ile oynanan dedikodu komedi oyunudur. Bu özel günlerde halk çeşitli yiyecekler hazırlar ve okul önünde kermes yapılır, okula maddi destek sağlanır. Ayrıca Kozcağız esnafının yardımlarıyla toplanan çeşitli eşyalar, çekilişle tören sonunda sahiplerini bulur.

Düğünler de büyük bir itina ile yapılır. Tüm halk düğün sahibine yardımcı olur. Yaşlı erkekler ev reisiyle birlikte sohbet ederken köyün gençleri de müzik eşliğinde oynayıp dans ederler, evlenen çifti yalnız bırakmazlar.

Coğrafya

Bartın merkezine 20 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 750
2000 786
1997 799

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Haydar Aksoy 1999 - Haydar Aksoy 1994 - Haydar Aksoy 1989 - Haydar Aksoy 1984 - Haydar Aksoy

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Hıdırlar, Bartın Hakkında Bilgi


Hıdırlar, Bartın
Hıdırlar, Bartın

Hıdırlar, Bartın Hakkında Video


Hıdırlar, Bartın konusunu görüntülemektesiniz.
Hıdırlar, Bartın nedir, Hıdırlar, Bartın kimdir, Hıdırlar, Bartın açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru