Hıdır Geviş


Hıdır Geviş, (d. 1968, Kuyulu, Elazığ) gazeteci ve yazar.

]Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler bölümünde tamamladı. Türkiye'de medya sektöründe uzun seneler çalıştıktan sonra, 2001 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin, Boston şehrine yerleşti. 2005 yılında ise Cambridge College'ın Master Of Management bölümüne yüksek lisans öğrencisi olarak kabul edildi. ABD'deki eğitmi sürecinde PBS televizyonunun Boston merkezi olan WGBH'in Uluslararasi Satış ve Pazarlama bölümünde 3 aylık süreyle staj çalışması yaptı. 2006'nın Eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'ndeki staj eğitimi için New York şehrine taşındı. Medyatava.com, Haber7.com, showtvnet.com gibi internet sitelerinde ve Taraf gazetesinde Öteki Amerika adlı köşesinde köşe yazarlığı görevini yapmaktı.

Köklü bir gazetecilik geçmişine sahip olan Hıdır Geviş, Amerika’da dijital pazarlama alanında uzmanlaştı. Twitter’den twitter kullanan ünlü isimlerle ilk periyodik röportaj yayıncılığını gerçekleştirrek Türkiye ve dünyada bir ilke imza attı.

Batı’da geliştirilen Yurttaş gazeteciliği kavramını hem teorik olarak hem de uygulamalı olarak Türkiye’ye taşıyan isim oldu. Twitter’da dünyanın farklı bölgelerinden bulunan Türkiye kökenli vatandaşlarla, bulundukları bölgelerdeki sıcak gelişmelerle ilgili detaylı görüşmeler yaptı. Böylece sıradan insanları bir anlamda muhabir olarak değerlendirdi. Örneğin Libya’daki kargaşa sırasında çölde mahsur kalan bir petrol mühendisiyle, Tsunami felaketi sırasında Tokyo’da durumdan etkilenen bir yapımcıyla, Chicago’da yapılan politik bir konferans sırasında, konferansa katılan bir akademisyenle anında, canlı, hızlı ve diğer Twitter kullanıcılarının interaktif katılımına açık röportajlar yaptı. Bu uygulamalar Cihan haber ajansına ilham verdi ve bu haber ajansı, yurttaş gazeteciliğini değerlendirecek bir sistem geliştirdi.

2011 genel seçimlerinin yapıldığı gün, aynı anda hem Twitter hem Facebook hem de bir medya sitesi üzerinden izlenebilecek şekilde canlı ve görüntülü bir seçim değerlendirme programı gerçekleştirerek Türkiye’de ve dünyada bir ilke daha imza attı. Bu etkinlikte, farklı görüşte saygın gazeteci, yönetici, sanatçı,akademisyen ve sıradan twitter kullanıcıları bir otelin kral dairesinde, üzeri yiyecek dolu bir sehpa etrafında bir araya geldi. Bu formatı nedeniyle de Türkiye'deki ilk süper-casual tartışma programı oldu.

Şehir Üniversitesi, Fatih Üniversitesi, Gediz Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi gibi ünüversite ve kurumlarda Sosyal Medya, Dijital Marketing, sosyal medya gazeteciliği üzerine konferans ve dersler veren Hıdır Geviş, a haber’de Nasıl Yani ve Benim Adım Hıdır adlı programların sunucu ve yapımcılığını yaptı.

Bahçeşehir Üniversitesi'nde 23 Şubat 2013 tarihinde başlayan Dijital Medya iletişimi ve Yurttaş Gazeteciliği programının direktörlüğünü yaptı. Alanında oldukça yenilikçi olan programda, farklı disiplinlerden isimler bir araya getirildi. Geleneksel medya ve internet medyasından gazeteciler, Türkiye ve Amerika'dan iletişim uzmanı akademisyenler, dijital teknoloji pazarına yön veren şirketlerin temsilcileri, dijital pazarlama ve reklamcılığın farklı alanlarında deneyim sahibi isimler, bu programa eğitmen olarak görev aldılar.

Hıdır Geviş 19 Kasım 2012'de tekrar Taraf gazetesine dönerek pop-up adlı köşesinde haftada 3 gün yazmaya başladı. Cuma günleri siyaset ve uluslarası ilişkiler alanında yazan gazeteci, Çarşamba ve Pazar günleri ise popüler kültür, kültürel karşıtlıklar, toplumsal hayat ve medya alanlarında farklı yaklaşımlar ortaya koyduğu makaleler yazıyor.

Türk Arama Motoru yönetimine eleştirileri

Hıdır Geviş, Kaymakam Eyüp Sabri Kartal'ın yıllar evvel Türk Arama Motoru yönetimi hakkında getirdiği eleştiyi, köşe yazısında aynen tekrarlayarak Türk Arama Motoru de gerici kast olduğunu ve yeni yazarların yazılarının silindiğini kanaati:

Tek kelimeyle: Türkçe Wikipedia tam bir felaket. Bir çeşit bedava internet ansiklopedisi olan Wikipedia bilgiye ulaşmak için iyi bir kaynak, ancak Wikipedia’nın Türkçe sayfaları rafları boş kütüphane gibi, hiç bir konuda yeterli bilgi bulamıyorsunuz, görünüşte Türk Arama Motoru’de herkes yazabilir ama, değil.. Orada oluşmuş gerici silici bir yönetici kast grubu var ve bunlar yeni yazarların yazılarını siliyor. Hıdır Geviş - Taraf gazetesi

Kaynakça

 1. ^ http://www.taraf.com.tr/hidir-gevis/makale-new-yorklu-cerrahiler.htm

Dış bağlantılar

 • Bahçeşehir Üniversitesi'nde direktörlüğünü yaptığı Dijital Medya iletişimi ve Yurttaş Gazetecilik programı
 • Taraf gazetesindeki Pop-Up adlı köşesi
 • Taraf gazetesindeki Öteki Amerika adlı köşesi
 • Twitter ile ilgili tartışma yaratan makalesi
 • SHOW TV'deki köşesi
 • Zaman gazetesindeki Özal'ın Perestroika'sı, Erdoğan'ın Glasnost'u başlıklı ses getiren makalesi
 • Yeni Şafak gazetesinde yayımlanan Adil kapitalizm mümkün mü? başlıklı makalesi
 • Twitter sayfası
 • Facebook sayfası
 • Konuşmacı olarak katıldığı Konvansiyonel Medya ile Sosyal Medyanın Meydan Savaşı adlı konferans
 • Fatih Üniversitesi'nde verdiği konferans-derslerden biri
 • Bir Gün Herkes Gazeteci Olacak-Gediz üniversitesi'nde verdiği bir ders başlığı
 • Hıdır Geviş'le 20 Dakika adlı Röportaj serisine konuk ettiği isimler
 • Kişisel blog: Çanak Anten
 • Türkçe Türk Arama Motoru yönetiminde silici ve gerici bir kast olduğuna dair köşe yazısı


Hıdır Geviş Hakkında Bilgi


Hıdır Geviş
Hıdır Geviş

Hıdır Geviş Hakkında Video


Hıdır Geviş konusunu görüntülemektesiniz.
Hıdır Geviş nedir, Hıdır Geviş kimdir, Hıdır Geviş açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru