Hideki Tōjō


Hideki Tōjō (東条 英機, Tōjō Hideki?) (Kyūjitai: 東條 英機, d. 30 Temmuz 1884, resmî kaydında: 30 Aralık 1884; Tokyo, resmî kaydında Iwate - ö. 23 Aralık 1948; Sugamo Hapishanesi, Tokyo, Japonya), Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri'nin orgenerali ve Japonya'nın 40. başbakanı (18 Ekim 1941 - 18 Temmuz 1944) dır.

Hideki Tōjō, 1933 yılında Tümgeneralliğe terfi etti ve Ordu Bakanlığı bünyesinde Personel Daire Başkanı olarak görev yaptı. 1934 yılında IJA 24. Piyade Tugay Komutanlığı'na atandı. 1935 yılının Eylül ayında, Mançurya'da Kwantung Ordu Kempeitai üst komutasını devraldı. Siyaseten, faşist, milliyetçi ve militarist olduğu kadar hızlı karar alabilme yeteneğine sahip olduğu gerekçesiyle kendisine "Razor" lakabı verilmiştir.

1945 yılında Japonya'nın kayıtsız şartsız teslim olmasından sonra, ABD'li general Douglas MacArthur, Tojo'da dahil olmak üzere 40 savaş suçlusu zanlısının tutuklanması için emir yayınladı. Setagaya'da ki Tojo'nun evi gazeteciler ve fotoğrafçılar ile kuşatıldı. Amerikan askeri polisi 8 Eylül 1945'de evini kuşattı. 11 Eylül'de evin içerisinden boğuk bir ateşlenmiş silah sesi duyuldu. Tojo, bir tabanca ile göğsünden kendisini vurarak intihara teşebbüs etmiştir fakat kurtarılmıştır.

II. Dünya Savaşı sonrası kurulan Uzak Doğu Uluslararası Askerî Ceza Mahkemesi tarafından A Sınıfı savaş suçlusu olarak hüküm giydi ve asılarak idam edildi. Sorumlu tutulduğu suçlardan bazıları şunlardı: Provakasyon olmaksızın Çin'e saldırmak, Fransa'ya, ABD'ye, Büyük Britanya'ya, Hollanda'ya saldırmak, savaş suçlularına kötü muameleye izin vermek. Ayrıca Başbakanlığı sırasında, Japonya'nın etki alanlarında yapılan ve yaklaşık 8 milyon kişinin ölümü ile sonuçlanan katliamlardan da sorumlu tutuldu.

12 Kasım 1948 tarihinde ölüm cezasına çarptırıldı ve 23 Aralık 1948 tarihinde asılarak idam edilmiştir. Yaptığı son açıklamalarda, Japon askeri tarafından işlenen zulümler için özür diledi ve yıkıcı hava saldırıları ve iki atom bombalı saldırı geçiren Japon halkına karşı merhamet göstermek için Amerikan askerlerine çağrıda bulunmuştur.

Tōjō'nun adamları

Tōjō'nun adamları genelde "San Kan Shi Gu" (三奸四愚 / Üç Kurnaz Dört Aptal) olarak tanılmıştır.

San Kan 三奸

  • Korgeneral Teiichi Suzuki (鈴木 貞一)
  • Korgeneral Hakujirō Katō (加藤 泊治郎)
  • Tümgeneral Ryōji Shikata (四方 諒二)

Shi Gu 四愚

  • Orgeneral Heitarō Kimura (木村 兵太郎)
  • Korgeneral Kenryō Satō (佐藤 賢了)
  • Tümgeneral Jōichirō Sanada (真田 穣一郎)
  • Albay Sadao Akamatsu (赤松 貞雄)
Genç Tōjō Büyük Doğu Asya Kongresi (5-6 Kasım 1943)'ne katılanlar: soldan sağa: Ba Maw (Burma Devlet Başkanı), Zhang Jinghui (Mançukuo Başbakanı), Wang Jingwei (Çin Cumhuriyeti Nanking Hükûmeti Cumhurbaşkanı), Hideki Tōjō (Japon İmparatorluğu Başbakanı), Wan Waithayakon (Tayland prensi), José P. Laurel (Filipinler Cumhurbaşkanı), Subhas Chandra Bose (Özgür Hindistan Devlet Başkanı) Wikimedia Commons'ta Hideki Tōjō ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.

Hideki Tōjō Hakkında Bilgi


Hideki Tōjō
Hideki Tōjō

Hideki Tōjō Hakkında Video


Hideki Tōjō konusunu görüntülemektesiniz.
Hideki Tōjō nedir, Hideki Tōjō kimdir, Hideki Tōjō açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru