Fri . Fri Jul 2018

Hicaz Demir Yolu Madalyaları


Hicaz Demiryolu Madalyası, Hicaz Demiryolu'na ait işlerde hizmetleri görülen ve maddi yardımda bulunan kimselere verilmek üzere ihdas olunan madalya idi. 1902 tarihli Nizamname ile çıkarılan bu madalya­nın bir tarafında “Hamidiye Hicaz Demiryoluna hizmet eden hamiyetmendana mahsus madalyadır.” ibaresi, öbür tarafın­da da tuğra ile altındaki lokomotif şekli vardır. Bu madal­ya altın, gümüş ve nikel olmak üzre üç çeşittir. Nikeli 5 altından 50 altına, gümüşü 50 altından 100 altına, altını­ da 100 altından ziyade iane verenlere verilirdi. Madalya­lar yeşil kurdelaya bağlanmak suretiyle göğsün sol tara­fına takılırdı.

Hamidiye-Hicaz Demiryolu Madalyası: Ön yüzünde defne dalından bir çelenk içinde II. Abdülhamid'in “el-Gazi” tuğrası, altta lokomotif resmi, arka yüzünde ise “Hamidiye—Hicaz Demiryolu’na hizmet eden hamiyetmedana mahsus madalyadır.” yazısı bulunmaktadır.

Maan Mevkiinin Resmiküşadlı Madalyası: Demiryolunun Maan’a kadar olan bölümünün açılışı dolayısıyla çıkarılmıştır. Ön yüzünde üstte tuğra ve lokomotif resmi, arka yüzünde “Hamidiye-Hicaz Demiryolu Maan mevkiinin resmi küşadı yadigârı 1322 (1904).” yazısı bulunmaktadır.

Hicaz Demiryolunun Medine-i Münevvere Mevkii Madalyası: Ön yüzünde tünelden çıkan tren resmi ile tuğra altında sene 1326 (1908) yazısı ve hurma ağaçları resmi bulunmaktadır. Arka yüzünde “Hamidiye-Hicaz Demiryolu’nun Medine-i Münevvere mevkiine ve Aynüzzerka suyunun demir borularla Belde-i Tahire’ye is’ali Hamidiye Camii şerifinin hitamı inşası ve Haremi melaiki huddam Hazreti Risalert Penahide Ziyai Kehrubai is’ali hatırası olmak üzere bu babda hidematı sebk edenlere nişane-i mefharettir.” yazısı bulunmaktadır.Hicaz Demir Yolu Madalyaları Hakkında Bilgi


Hicaz Demir Yolu Madalyaları
Hicaz Demir Yolu Madalyaları

Hicaz Demir Yolu Madalyaları Hakkında Video


Hicaz Demir Yolu Madalyaları konusunu görüntülemektesiniz.
Hicaz Demir Yolu Madalyaları nedir, Hicaz Demir Yolu Madalyaları kimdir, Hicaz Demir Yolu Madalyaları açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Kunstformen der Natur

Kunstformen der Natur

Kunstformen der Natur (Doğanın Sanatsal Biçimleri), Alman biyolog Ernst Haeckel'in taş baskı eserler...
Kelikler, Bafra

Kelikler, Bafra

Kelikler, Samsun ilinin Bafra ilçesine bağlı bir köydür. Konu başlıkları 1 Tarihçe 2 Kültür 3 C...
Balcı, Ortaköy

Balcı, Ortaköy

Aksaray (68) iline bağlı Ortaköy İlçesinin doğusunda yer alan Balcı Kasabası, Ekecik Dağı'nın kuzeyi...
Adele Jergens

Adele Jergens

Adele Jergens (d. 26 Kasım 1917 – ö. 22 Kasım 2002) Amerikalı aktris. Dış bağlantılar Wikimedia C...