Heykeltıraş Süper Kümesi


DoğrulukGörüldü

Atla: kullan, ara Heykeltıraş süperkümesinin en parlak gökadaları

Heykeltıraş Süperkümesi Heykeltraş ve Ankakuşu takımyıldızı bölgelerinde bulunan iki süperküme. Çok belirgin yapılar olmamakla birlikte önemlidir, çünkü bu üstkümeler gökyüzünün bu bölgesinden geçen ve yaklaşık 1 milyar ışık yıllık bir alana yayılan büyük gökada duvarlarına dahildir.

Heykeltıraş süperkümesi ve Ankakuşu Süperkümesi içerisindeki kümeler; Abell 2731, Abell 2806, Abell 2836, Abell 2870, Abell 2877, Abell 2896 ki çoğunluğu pek de verimli kümeler içermeyen Ankakuşu süperkümesi içerisindedir. Abell 2717, Abell 4008, Abell 4012, Abell 4013 ve Abell 4059 kümelerinin çoğunluğu da daha verimli kümeler içeren Heykeltıraş süperkümesi içerisinde bulunmaktadır.

Konu başlıkları

  • 1 Heykeltıraş duvarı
  • 2 Ayrıca bakınız
  • 3 Dış bağlantılar
  • 4 Kaynakça

Heykeltıraş duvarı

Aşağıdaki harita, Heykeltıraş Duvarı'nı gösteren bir evren dilimidir. Harita, Heykeltıraş Duvarı çevresindeki 7400 parlak gökadanın işaretlenmesi ile oluşturulmuştur. Kendi gökadamız en alttadır ve haritanın tepesi 800 milyon ışık yılı uzaklıktadır. Kırmızı çizgi, bazen "Güney Duvarı" olarak da adlandırılan Heykeltıraş Duvarı'nı göstermektedir. Duvar, 500 milyon ışık yılının ötesinde soluktur, çünkü bu uzaklıktan sonrası için bilgi yetersizdir. Duvarın bize en yakın kısmının (Ankakuşu Süperkümesi) büyük, dikdörtgen bir boşluğun hemen yanında yer alması dikkat çekicidir. Burası, Heykeltıraş boşluğu olarak adlandırılır ve yakın evren içerisindeki en büyük boşluklardan birisidir.

Heykeltıraş duvarı'nı gösteren evren dilimi

Ayrıca bakınız

Süperküme

Dış bağlantılar

  • Atlas of the Universe; (Çeviri: Murat Tuçay, Tahir Şişman)

Kaynakça

  1. ^ hyperleda


Heykeltıraş Süper Kümesi Hakkında Bilgi


Heykeltıraş Süper Kümesi
Heykeltıraş Süper Kümesi

Heykeltıraş Süper Kümesi Hakkında Video


Heykeltıraş Süper Kümesi konusunu görüntülemektesiniz.
Heykeltıraş Süper Kümesi nedir, Heykeltıraş Süper Kümesi kimdir, Heykeltıraş Süper Kümesi açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru