Heydere, Dereli


Heydere, Giresun ilinin Dereli ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyde bir değirmenci yaşamaktadır bir vesileyle köyden ayrılmayı düşünür ve o dönemde geçerli olan para birimi altınlarını bir küpe doldurup değirmenin yakınlarına gömer. Değirmenin bulunduğu dere taşar değirmen yıkılır ve değirmencinin çocukları da bu sel felaketinde sele kapılıp kaybolur. Değirmenci ne çocuklarını bulabilir ne de altınlarını ve üzüntüsünden köyü terkeder. Altınların varlığını duyanlar aramaya başlar günler geçer bulamayıp iç çekerler ve dereye isyan ederler "Heydere" diye yakınırlar. Zamanla bu yakınma köyün ismi olur. Köyde eski dönemlerden kalma asma köprüler bulunmaktadır. Köy halkının kullandığı patika yayla yolu tam olarak bilinmese de yaklaşık 200 yıldır kullanılmakta olduğu tahmin edilmektedir. Patika yolun açıldığı döneminde düzenlenmiş olduğu yola döşenen taşlardan anlaşılmaktadır. Taşların üstünde insan ayak izleri vardır. Bu işaretler köyde uzun yıllar sosyal hayatın olduğunu bize göstermektedir.

Kültür

Düğün ve cenaze yardımlaşması ile bayramlaşma ve hasta ziyaretlerine önem verilmektedir. Özellikle köy dışında yaşayanlar bayramlarda köye gelerek bayramlaşmaya katılırlar...

Coğrafya

Giresun iline 32 km, Dereli ilçesine 7 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 555
2000 600
1997 687

ahmet yılmaz 603

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köy yüksek oranda göç vermiştir. Köy nüfusunun %70 oranı Türkiyenin sanayi bölgelerine göç etmiş olup çeşitli ülkelerde yaşayanlar da mevcuttur.

Harun ÖZER

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak görevlisi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali

http://www.facebook.com/pages/Heydere-K%C3%96Y%C3%9C/159197837465673

  • Yerelnet
  • Heydere İlköğretim Okulu


Heydere, Dereli Hakkında Bilgi


Heydere, Dereli
Heydere, Dereli

Heydere, Dereli Hakkında Video


Heydere, Dereli konusunu görüntülemektesiniz.
Heydere, Dereli nedir, Heydere, Dereli kimdir, Heydere, Dereli açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru