Henryk Siemiradzki


Henryk Siemiradzki (Rusça: Генрих Ипполитович Семирадский; 1843-1902) Polonyalı Akademik ressam. Daha çok, Antik Yunan-Roma dünyansından ve İncil'den alınmış konuları tasvir ettiği resimleriyle tanınır.

Siemiradzki, Polonyalı szlachta (soylu sınıfı) bir aileden gelen askeri doktor bir babanın oğlu olarak Ukrayna'nın Kharkov kenti yakınlarındaki Novobelgorod (şimdi Pechenegi) adında bir köyde doğdu. Karl Briullov'un çırağı D. I. Besperchy'den resim eğitimi aldığı Kharkov Gymnasiumunda eğitim gördü. Kharkov Üniversitesi Fizik-Matematik bölümüne girdiyse de Besperchy'den resim eğitimi almaya devam etti.

Üniversiteden mezun olduktan sonra bilim kariyeri yapmak yerine, 1864-1870 arasında resim eğitimine devam edeği İmparatorluk Sanat Akademisinin bulunduğu St. Petersburg kentine gitti. Eğitimde gösterdiği başarı ona altın madalya kazandırdı. 1870-1871 arasında Akademinin bir hediyesi olarak Karl von Piloty'den eğitim almak için Münih'e gitti. 1871 yılında Polonya'nın Częstochowa kenti yakınlarındaki Strzałkowo'da bulunan olan mülkünü bırakarak Roma'ya taşındı.

1873 yılında, İsa ve Günahkâr adlı çalışmasından bahseden Aleksey Konstantinovich Tolstoy'un dizeleri sayesinde İmparatorluk Sanat Akademisinden Akademik bir unvan aldı. 1876-1879 yılları Moskova'da bulunan Kurtarıcı İsa Katedralinin freskoları üzerinde çalıştı. 1879 yılında en tanınmış eserlerinden biri olan devasa Pochodnie Nerona (Nero'nun meşalesi) adlı tablosunu Kraków'da henüz kurulmuş olan Polonya Ulusal Müzesi'ne hediye etti. 1893 yılında Moskova'da bulunan Devlet Tarih Müzesi için iki büyük resim daha yaptı. Çalışmaları Polonya, Rusya ve Ukrayna'da bulunan çeşitli müzelerde sergilendi.

1902 yılında Strzałkowo'da öldü. İlk olarak Varşova'ya gömüldü ancak sonradan mezarı Kraków'da Skałka üzerinde bulunan ulusal mezarlığa taşındı.

Eserlerinin çoğunda antik dönemden sahneler ve İlk Hristiyanların hayatlarını anlatan ütopik, aydınlık sahneler ya da kompozisyonlar resmetmiştir. Aynı zamanda İncilden ve tarihi olaylardan alınmış sahnelerle birlikte manzara resimleri yapmış ve portreler çizmiştir. Çok bilinen eserleri arasında Kraków'da bulunan Juliusz Słowacki ve Lviv tiyatroları için yapmış olduğu resimli perdeler de bulunur.

Galeri

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Henryk Siemiradzki ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
  • Semiradsky resimlerine ait online galeri, (İngilizce)
  • Yaşamı ve Çalışmalarından bir seçki, (İngilizce)
  • Hayatı ve Eserleri, (Rusça)
  • Hayatı (Rusça)

Kaynak

  • İngilizce Türk Arama Motoru'deki 05 Şubat 2008 tarihli Henryk Siemiradzki maddesi


Henryk Siemiradzki Hakkında Bilgi


Henryk Siemiradzki
Henryk Siemiradzki

Henryk Siemiradzki Hakkında Video


Henryk Siemiradzki konusunu görüntülemektesiniz.
Henryk Siemiradzki nedir, Henryk Siemiradzki kimdir, Henryk Siemiradzki açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru