Hassanal Bolkiah


Sultan Hassanal Bolkiah (d. 15 Temmuz 1946), Brunei Sultanlığı'nın 29. Sultanı ve ilk Başbaşkanı. 28. Sultan III. Ömer Ali Seyfettin'in en büyük oğlu.

1946'da Brunei'nin başkenti olan Bandar Seri Begavan'da doğan Hassan, babasının feragatı ile 1968'de taç giymiştir. Kraliçe Elizabeth tarafından şövalye ilan edilmiştir. Brunei, 1984'e kadar Büyük Britanya'nın mandası olarak kalmıştır.

Eğitim hayatı

Malezya, Kuala Lumpur'da Victoria Enstütüsü'nde okuduktan sonra, Büyük Britanya Ordusu Harp Okulu'na başlayan Hassan, Eylül 1967 veliaht olarak ilan edilmesinin ardından, mezuniyetine bir yıl kala Brunei'ye dönmüştür. Çok sayıda üniversitenin 'Onursal Doktora'sı da bulunan Hassan, herhangi bir Üniversite bölümünden mezun olmamıştır.

İş hayatı ve gelirleri

Hassan, 3 milyar değerinde tema parkı olan Jerudong Park'ın sahibidir. Tadilat sebebi ile kapalı olan park, eskiden ücretsiz kullanılabilmekteydi.

Brunei petrol kaynakları olan bir ülke olması hasebiyle, Sultan Hassan petrol kaynaklarının doğal sahibi sayılmakta ve Hassan, bu sebeple dünyanın en zenginleri listesinde yer almaktadır. Forbes Dergisinin 2006 yılında tarihin en zenginleri listesinde 38 milyar dolar ile 11. sırada yer almıştır.

Shell petrol şirketi ülkedeki en etkili kurumdur. Öyle etkilidir ki; ülke için, ingilizce refah devleti manasına gelen 'welfare state' yerine ülkeye 'shellfare state' denilerek, mecazen de olsa Shell Petrol Şirketi'nin devlet için ne kadar refah sağladığı vurgulanmaktadır.

Kaynakça

  1. ^ a b http://en.wikipedia.org/wiki/Sultan_Hassanal_Bolkiah#Early_years_and_education
  2. ^ a b http://en.wikipedia.org/wiki/Sultan_Hassanal_Bolkiah#Other_assets
  3. ^ http://tr.wikipedia.org/wiki/Tarihin_en_zenginleri_listesi


Hassanal Bolkiah Hakkında Bilgi


Hassanal Bolkiah
Hassanal Bolkiah

Hassanal Bolkiah Hakkında Video


Hassanal Bolkiah konusunu görüntülemektesiniz.
Hassanal Bolkiah nedir, Hassanal Bolkiah kimdir, Hassanal Bolkiah açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru