Harmanlı, Biga


Harmanlı, Çanakkale ilinin Biga ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

1878 yılında, Bulgaristan'ın Filibe kasabası Dervişvu köyünden göç eden ve pomak olan; Kör Fettah, Bacak Süleyman, Yeşil Hoca Hasan ve Kahır Süleyman tarafından 4 hane olarak kurulmuştur. Daha sonra, Bulgaristan'ın Şumnu kasabası Yanköy (Yankoy) ve Çalıkavak köyleri ile Aydos, Prevadi ve Kırınabat çevrelerinden 40 hane muhacır gelir. Bunlar önce Kapıcık ve Yanık (Kozalan) mevkiilerine yerleşmişlerse de, buraları beğenmeyip, bugünkü yeri tercih etmişlerdir. Önce Balıkesir Kurtdere köyüne giden Maviler de, tekrar bu köye geri dönerler. Daha sonra köye Bulgaristan'ın Filibe kasabası Rubcuz, Çireşvu ve Tımrış köylerinden Pomak ile Bulgaristan'ın Şumnu kasabası Yanköy ve Çalıkavak köylerinden muhacır göçmenler gelir. Bu muhacırların bir kısmı Adana ve Osmaniye illeri Mustafabey Urceşen, Yanbul köylerine göçmüşlerdir. 1898 (Rumi 1314) yılında köyün bugünkü sınırları belirlenmiştir. İlk adı"dağınık saçılmış" anlamında Mensudiye, daha sonra "çok fi çıkan yer" anlamında Fili adını alan köy, 1962 yılında köy yakınlarında çok buğday harmanı olduğundan “Harmanlı” adını almıştır. Kaynak: Engin Gürsu, Biga-Pegai, 18-09-2001, Biga Doğuş Gazetecilik, Matbaacılık, Yayıncılık Ltd. Şti.

Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri

Bilinen yemekleri; akıtma başta olmak üzere paşa yemeği, güve aşı, mahallece, mısır kaçamaktır.

Köyün bir büyük özelliği yıllarca Çanakkale bölgesinde ve Kırkpınar'da Yağlı Pehlivan güreşlerinde birçok defa derece yapmış olan güreşçileridir. Bunlar Pehlivan Mehmet Pehlivan (Mavi), Mahmut Akkurt, Adil Pehlivan (Dere) ve diğerleri.. 1 nci nesil pehlivanlardır.

Bunlardan sonraki kuşaklarda ise Kırkpınar'da, boyunda birincilik ve üçüncülük yapan Hidayet AKKURT, boyunda üçüncülük yapan Ekrem Akkurt, Nurettin MAVİ, Mustafa Mavi, Osman Mavi, Şükrü Mavi yine yurdun çeşitli yerlerinde birçok dereceler almış Osman Mavi, Nuriziya Mavi ve daha çok yöresel güreşlerde dereceler yapan Hamdi Mavi gibi daha birçok pehlivanlar yetiştirmiştir.

Coğrafya

Çanakkale iline 118 km, Biga ilçesine 23 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 400
2000 -
1997 569

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Musa GEZER 2004 - Mustafa Mavi 1999 - Mustafa Mavi 1994 - Musa GEZER 1989 - 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup taşıma servisi(köy turu) köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Harmanlı, Biga Hakkında Bilgi


Harmanlı, Biga
Harmanlı, Biga

Harmanlı, Biga Hakkında Video


Harmanlı, Biga konusunu görüntülemektesiniz.
Harmanlı, Biga nedir, Harmanlı, Biga kimdir, Harmanlı, Biga açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video