Hans Georg Dehmelt


Hans Georg Dehmelt (d. 9 Eylül 1922, Görlitz, Almanya), Alman asıllı ABD'li fizikçi. 1989 yılında fizik dalında Nobel Ödülü almıştır.

Yaşamı

Dehmelt Berlin'de büyümüş, 1940 yılında orduya yazılmış ve Stalingrad Muharebesi'ne katılmıştır. Daha sonra askeri eğitim programı çerçevesinde Wrocław Üniversitesi'nde fizik okumuştur. 1944 yılında tekrar savaşa gönderilmiş, Batı Cephesi'nde Ardenler Taarruzu sırasında ABD'li askerler tarafından esir alınmıştır. 1946 yılında serbest kaldıktan sonra eğitimini Göttingen Üniversitesi'nde sürdürmüş ve 1948 yılında diplomasını almıştır. ABD'den aldığı davet üzerine 1952 yılında Washington Üniversitesi'ne geçmiş ve burada 1961 yılında profesör olmuştur. Dehmelt 2002 yılında emekliye ayrılmıştır.

Ödülleri

1989 yılında Nobel Fizik Ödülü'nün yarısını ABD'li fizikçi Norman Foster Ramsey almış, diğer yarısını ise geliştirdikleri iyonları hapsetme tekniği için Alman fizikçi Wolfgang Paul'la Hans Dehmelt paylaşmışlardır.
Dehmelt ayrıca 1995 yılında ABD Ulusal Bilim Vakfı'nın (National Science Foundation) Ulusal Bilim Ödülü'nü (National Medal of Science) de almıştır.Hans Georg Dehmelt Hakkında Bilgi


Hans Georg Dehmelt
Hans Georg Dehmelt

Hans Georg Dehmelt Hakkında Video


Hans Georg Dehmelt konusunu görüntülemektesiniz.
Hans Georg Dehmelt nedir, Hans Georg Dehmelt kimdir, Hans Georg Dehmelt açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video