Thu . 20 Feb 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Hans Christian Gram

hans christian gram, hans christian gram letter to the editor
Hans Christian Joachim Gram (13 Eylül, 1853 -14 Kasım, 1938) Dan bakteriyolog. Hukuk Profesörü olan Frederik Terkel Julius Gram ve Louise Christiane Roulund'un çocuğuydu.

Kopenhag Üniversitesi'nde botanik okudu ve sonra zoolog Japetus Steenstrup'un asistanı olarak çalışmaya başladı. Bitkiyle ilgili çalışmaları onu farmakoloji'nin temelleri ve mikroskop'un kullanımını öğrenmeye yöneltti.

1878'te tıp okuluna başladı ve 1883'te mezun oldu. Aynı zamanda Avrupa'ya gezdi. 1884 yılında Berlin'de, iki büyük bakteri sınıfının ayırt edilmesi için bir yöntem geliştirdi. Yöntem Gram boyama ismini aldı ve biyokimya ve mikrobiyoloji'de standart prosedür oldu.

1891 yılında Gram farmakoloji dersleri vermeye başladı ve yılın sonlarında Kopenhag Üniversitesi'ne farmakoloji profesörü olarak atandı. 1900 yılında farmakoloji profesörlüğünden istifa edip tıp dalına geçti.

Gram boyama

Gram'ı uluslararası üne kavuşturan gram boyama yöntemi bakterilerin mikroskop altında daha net görülmesi için renklendirmiştir. Gram boyama icad edildikten sonra bakterileri sınıflandırmak için en çok kullanılan yöntemlerden biri olmuştur. Gram o kadar alçakgönüllüydü ki, yöntemi anlattığı makaleye şöyle bir not düşmüştü:"Makaleyi paylaşmama rağmen yöntem pek mükkemmel değil ve kusurları var ama sizin belki yöntemi geliştirip kullanabilmenizi umut ettiğim için makaleyi paylaştım." Gram boyasının hammaddesi kristal viyole boyası ve safranin mikroskobik boyasıdır.

Diğer çalışmaları

Erkekteki alyuvarlar hakkında araştırmalar yapmıştır. 1900'de tıp profesörü olduktan sonra 4 tane tıbbi makale yayınlamış ve bu makaleler Danimarka'da oldukça fazla kullanılmıştır.

Gram 1923 yılında emekli oldu.


Kaynakça

  • Whitworth, Judith A.; Firkin, Barry G. (2002). Dictionary of medical eponyms. Carnforth, Lancs: Parthenon. ISBN 1-85070-333-7. 
  • Hans Christian Joachim Gram ; ("İsmini Kimden Aldı" websitesi) Who Named It?

hans christian gram, hans christian gram 1884 letter, hans christian gram and gram staining, hans christian gram biography, hans christian gram images, hans christian gram letter to the editor, hans christian gram microbiology, hans christian gram quote, hans christian gram stain, hans christian gram staining


Hans Christian Gram Hakkında Bilgi

Hans Christian Gram


  • user icon

    Hans Christian Gram beatiful post thanks!

    29.10.2014


Hans Christian Gram
Hans Christian Gram
Hans Christian Gram konusunu görüntülemektesiniz.
Hans Christian Gram nedir, Hans Christian Gram kimdir, Hans Christian Gram açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Sedat Barı

Sedat Barı

Mehmet Sedat Barı (d. 1914, İstanbul) - (ö. 6 Ocak 2004), Türk siyasetçi. İstanbul Tıp Fakültesi mez...
2001 Sedat Simavi Ödülleri

2001 Sedat Simavi Ödülleri

2001 Sedat Simavi Ödülleri, çeşitli dallarda verilen Sedat Simavi Ödülleri'nin yirmi beşincisidir. K...
Java EE

Java EE

Java EE (Java Enterprise Edition, eski adıyla J2EE), özellikle büyük çaplı projelerin ihtiyaçları iç...
Neurospora crassa

Neurospora crassa

Neurospora crassa, asklı mantarlara ait bir kırmızı ekmek mantarı türüdür. "Sinir sporu" anlamına ge...