Hamzalı, Şereflikoçhisar


Hamzalı, Ankara ilinin Şereflikoçhisar ilçesine bağlı bir köydür.

HAMZALI köyü Osmanlı 17 yy zamanında konya eşme kaya taraflarından gelmiş olan atçeken beylerinden çiroğulları lakaplı 4 kardeşten ikisinin kurduğu köydür. ilk önce tuz gölü kenarında hamza ve ali kardeşlerden kurulu bir yerleşim yeriydi. kalabalık bir aile topluluğuna sahiptiler. yaklaşık 200 yıla kadar kayacık bölgesinde bulunan yerleşim yerinde nüfus edindiler,daha sonraları gölden gelen soğuk hava ve esintiden dolayı tepenin arkasına ş.kochısara bakan tarafa yerleştiler. hamzalı köyü ilçenin en kalabalık köylerinden birisidir, çoğunluğu tuzlada çalışan bu köyde geçim hayvan ve topraktan sağlanır. şivesi daha eskilere dayanan iç anadolu ağzıyla konuşmaktadırlar. Köyün asıl nüfusu 3000-4000 arasıdır. ama fazla göç olduğundan dolayı köyde fazla insan kalmamıştır. Köyde, ilköğretim eskiden sadece koçhisarda ve hamzalı köyünde vardı ama şuanda göçten dolayı okulu yoktur. fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesive kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyden kente göç fazla olduğundan nüfusu azalmıştır genelde koçhisar da ve yurt dışına ve Ankara' ya göç almıştır.

Konu başlıkları

  • 1 Kültür
  • 2 Coğrafya
  • 3 İklim
  • 4 Nüfus
  • 5 Ekonomi
  • 6 Muhtarlık
  • 7 Dış bağlantılar

Kültür

TÜRK kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Coğrafya

Ankara iline 165 km, Şereflikoçhisar ilçesine 10 km uzaklıktadır.etrafı yarımada halinde tuzgölüyle çevrilidir.

(Osmanlı Arşivi)Köylerinin Tuz Gölü civarında olması ve havasının ve suyunun kötülüğünden hanelerini yaylaklarına taşıyan Koçhisar nahiyesi Hamzalı ahalisinin orada yaşamı'na ve karyenin eski adıyla oraya nakline izin verilmesi.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklim alanı içerisindedir yıllık 100-150mm yagış almaktadır.kışları soguk ayaz yazları sıcak ve kuurak gecmektedir ilkbahar yagışları hem hayvanlar hem de tarım için önemlidir

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 120
2000 220
1997 450
1982 1012
1975 1123

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım,hayvancılığa ve nakliyeciliğe dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - İbrahim YİĞİTBAŞI 2004 - İbrahim YİĞİTBAŞI 1999 - Kadir AKAN 1994 - H.ibrahim ÜNVER 1989 - Gürbüz EROL 1984 - Dede ALICI

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Şereflikoçhisar Haberleri


Hamzalı, Şereflikoçhisar Hakkında Bilgi


Hamzalı, Şereflikoçhisar
Hamzalı, Şereflikoçhisar

Hamzalı, Şereflikoçhisar Hakkında Video


Hamzalı, Şereflikoçhisar konusunu görüntülemektesiniz.
Hamzalı, Şereflikoçhisar nedir, Hamzalı, Şereflikoçhisar kimdir, Hamzalı, Şereflikoçhisar açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru