Hallaç, Şuhut


Hallaç, Afyon ilinin Şuhut ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihi
  • 2 Coğrafya
  • 3 İklim
  • 4 Nüfus
  • 5 Ekonomi
  • 6 Altyapı bilgileri
  • 7 Dış bağlantılar

Tarihi

Köyün tarihi hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Şuhut Ovasının ortayerinde kurulmuş, etrafı çayırlık ve verimli topraklarla çevrili, kuzey batısında ve kuzey doğusunda Gali Çayı ve Koca Çay ile çevrilidir.Ayrıca Kuzey Doğusunda 3500 dönümlük sarı yakup çayırı, güneyinde Ermin Dağları. Güney Batısında Sıtma Dağı ve batısında Kumalar Dağına bakan Hallaç Çayırı ile çevrilidir.

  • Afyonkarahisar'ın merkezine 35 km uzaklıktadır.
  • Şuhut ilçesine 6 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimin etkisi içerisindedir.Dağların denize paralel uzanması sebebiyle kışları soğuk ve yağışlı, yazları sıcak ve kurak geçmektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 579
1997 635

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. İnsanlarımız verimli arazilere sahip olup çalışkan ve azimli olduğu için gurbetçilik çok yaygın değildir. Genelde patates,pancar buğday arpa mısır fasulye mercimek bezelye soğan sebze ve meyve yetiştiriciliği yapmaktadırlar. Ayrıca atadan babadan ne kaldı ise kıymetini bilip bir karış dahi olsa satmamaktadırlar.Bölgede kurulu olan entegre et tesisilerinde de çalışan çok sayıda kasap vardır. Yetiştirilen mahsuller genelde bol olduğundan civardaki aç gözlü dışarıdan gelen zenginlerin iştahlarını kabartmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, 3 derslikli ilköğretim okulu vardır. 6, 7 ve 8. sınıftaki öğrenciler ilçe merkezindeki Atatürk Yatılı Bölge İlköğretim okuluna gitmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardır atık suyu arıtma tesisikurulmuş olup şuhut ve ova etrafındaki civar köylerin atık suları arıtılarak sarı yakup çayırına verilen arıtılmış su çayırın sulanmasında kullanılmaktadır PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağıvardır ama doktor ve hemsıre verılmedıgınden faaal degıldır. Sağlık Ocağı kaderine terkedilerek zamanın onu bitirmesini beklemektedir. Aile hekimliği çerçevesinde köye haftada bir gün doktor ve ebe gelmektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup genişletilmeyi beklemektedir.köyde sulama kooparatif'i bulunup çağdaş sulama teknikleri uygulanarak ekonomiye katkıda bulunmaktadır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye ulaşım için genelde merkeze yakın olmasından dolayı motorsiklet ve traktörlerle yolculuk yapılmaktadır. Minübüs işletmeciliği de bulunup halen faaldir.genelde her evde bir araba veya araç vardır. gençler ve köy halkı birbirine ve geleneklerine son derce bağlı olup değişen dünyanın inançları ve yaşantıları yıpratıcı etkisinden korunmaktadır.köydeki okuma yazma oranı %96 tıdır. Köyde pat-pat denilen pancar motorlu taşıma araçları yaygındır. köy halkı milliyetçi atatürkçü kanunlara saygılı bireylerden oluşmaktadır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Hallaç, Şuhut Hakkında Bilgi

Hallaç, Şuhut

Hallaç, Şuhut
Hallaç, Şuhut

Hallaç, Şuhut Hakkında Video


Hallaç, Şuhut konusunu görüntülemektesiniz.
Hallaç, Şuhut nedir, Hallaç, Şuhut kimdir, Hallaç, Şuhut açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru