Halitağalar, Manavgat


Halitağalar, Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köye yerleşen Halit Ağa tarafından verilen isimdir.İkievciler isminin gelişide şöyledir;köyde bir ev yukarı mahallede,bir evde aşagı mahallede bulunuyordu ve bu evlerin reislerinin adlarıda Halit idi.Dolayısı ile köyle bu iki isimde bağdaşmaktadır.


Kültür

Yörük Türkmenleri kültür gelenek ve gelenekleri yaşanmaktadır.


Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgiler şunlardır;bugday ezmesinden yapılan KEŞKEK,her yufka yapımının arkasında yapılan KATMER(gözleme)dir.Son zamanlarda keşfedilen,turistlerinde çok ragbet gösterdigi,tarihte HALİL UÇAR'ın degirmen olarak işlettigi,bol miktarda suyun bulundugu ve köylülerin degirmen deresi olarak tabir ettigi,şimdilerde adı GİZLİ CENNET RESTORANT adı ile anılan yerdir.Köyün ileri gelenleri arasında bulunan ekiz ağanın HALİL lakabıyla anılan 4 dönem(20 yıl) muhtarlık yapan HALİL UÇAR'dır.HALİL dedemizin 9 çocugu(5kız,4oglan),37 torunu,ayrıca torununun torununu gören sayılı şahsiyetlerdendir.Halen rahatlıkla günlük hayatlarında kullandıkları eski Türkçe birçok yerde kelimelerle karşımıza çıkıyor.Örnegin; Nahıl-Nasıl,İlğen-Leğen,İhice-Burada,İlimon-Limon,Hora geçmek-Makbule geçmek,Helik-Küçük taş parçası,Helki-Üstten saplı su kabı,Harsıkmak-Daralmak,Canı sıkılmak,Gupa-Çay bardağı,Gırla-Çok fazla,Gemgi-Tırtıl,Gepitmek-Tokat vurmak,Giçişki- Kaşıntı,Gilik-Çekirdek,Fıyyık-Islık,Kaklı-Fazla miktarda,Maasuz-Yalandan,Külünk-Balyoz,Malamat etmek-Yüzüne Gözüne Bulaştırmak,Ossahat-Hemencecik,Payam-Badem,Pür-Yaprak,Peşkir-Havlu,Partadak-Aniden,Zaar-Herhalde,Yuruk-Yumruk,vs.KAYNAK;Osman GEYİK ve Mustafa TAŞ

Coğrafya

Antalya iline 105 km, Manavgat ilçesine 28 km uzaklıktadır.Köy 2 farklı yerleskeden olusmaktadır.Köylüler köye aynı zamanda İKİEVCİLER de demektedirler.köy halkı yaz aylarında 90 km uzaklıkta Konya-bozkır'a sınır gürlevik yaylasına göç etmektedir.yaylada en çok konaklayan kara veli lakaplı;Veli ACAR ve Peket lakaplı Mehmet TAYYAR'dır.Peket amcayla konuşurken diyorki;ben kendimi bildim bileli yaylaya yayan iner çıkarız.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 243
1997 302

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Hayvancılık yaz aylarında yaylalara göçederek yapılır ve konaklanır.Ekim ayında geri dönüş yapılır.Manavgat ilçesine yakınlıgı sebebiyle köyde yaşayıp Manavgat'ta çalışanda bulunmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

2009 - Hasan Er 2004 - Hasan Er 1999 - 1994 - 1989 - 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.yıllar önce yapılan asvalttan artık pek yararlanılamamaktadır

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Halitağalar, Manavgat Hakkında Bilgi


Halitağalar, Manavgat
Halitağalar, Manavgat

Halitağalar, Manavgat Hakkında Video


Halitağalar, Manavgat konusunu görüntülemektesiniz.
Halitağalar, Manavgat nedir, Halitağalar, Manavgat kimdir, Halitağalar, Manavgat açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru