Halilbağı, Beylikova


Halilbağı, Eskişehir ilinin Beylikova ilçesine bağlı bir köydür.

Halil dedenin üzüm bağlarından ismini almaktadır. Arap aşı ve Gözlemesi ile ünlüdür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Etnisite
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
  • 4.1 Köyün Yetiştirdiği Şahsiyetler
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Muhtarlık
 • 8 Altyapı bilgileri
 • 9 Köyün İsmi Nereden Gelmiştir.
 • 10 Dış bağlantılar

Tarihçe

Halilbağı Köyü,Türklerin Anadoluya yerleşmesi öncesi, Hristiyan- Latin kökenli bir topluluğun yaşadığı bulgularını taşır.Köyün Hesar(Hisar)adıyla anılan tepenin zirvesinde,hisar kalıntıları mevcuttur.Ayrıca Hisar Tepesi eteklerinde 1965'li Yıllarda define arama amaçlı yapılan kazılarda çok sayıda işlenmiş taş ve sütunlar bulunmuştur.Daha sonra kaybolan bu taşların yazık ki mezarlık duvarı inşaatında kullanıldığı sanılmaktadır.Bu bölgeye yakın Aşağıpınar adı verilen çeşme üzerinde halen latince kitabeler mevcuttur.Gene 1965'li Yıllarda minare inşaatı amaçlı yapılan kazıda da lahit bulunmuştur.Aynı yıllarda köyün orta yerinde bir yağmur sonrası çökmeyle içinde kesici aletler bulunan tünel benzeri bir yapı orta çıkmıştır Adeta Neresine bir kazma vursanız tarihi bulgular elde edebileceğiniz köy araştırmaya,arkeolojik kazılar yapılmaya ihtiyaç hissettirmektedir.Bu konumu ile de İlçenin tek tarihi özellikler barındıran köyü olduğu görülmektedir.

Köy,1920'li Yıllarda Yunan askeri tarafında,yakılıp tahrip edilir.Ahalinin baskını önceden haber alıp çoğunun dağlara çekilmesi büyük bir katliamı önler.

Etnisite

Muhtemelen 1880'lı Yıllarda Eskişehir'in Tokat Köyünden bir gurubun yerleştiği bilinmektedir. Bunun dışında Köyde ilginç ve renkli sayılabilecek bir etnisite mevcuttur.Yörük'ler,Kürt'ler,Arap'lar,Gürcü'ler,Acem'ler,Muhacir'ler(Macırlar),Çıtak'lar.Köylünün birbirini bu ünvanlarla çağırması-eğer hepsi doğru ise-burası yüzyıllardır kardeşce yaşayan, kaynaşmış "Minyatür bir Türkiye" yi andırır.

Coğrafya

Eskişehir iline 73 km, Beylikova ilçesine 12 km uzaklıktadır.Dedebayır tepesi olarak adlandılan bir bölgenin eteklerinde konuşlanmıştır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyün Yetiştirdiği Şahsiyetler

İbrahim Ethem Çil,Selvili Köy Romanı ve Çağlayan Gönül Şiir kitabı ile İlk sesini duyuranlardandır. Daha sonraları Rasim Köroğlu,Yunus'ca bir şiir anlayışıyle,çeşitli yarışmalarda döneminin Cumhurbaşkanı'nın elinden ödüller aldı.TRT'nin açtığı bir yarışmada,Erdal Köroğlu "Kuşların Kanadı Var" isimli oyunuyla sesini duyurdu.Halilbağı daha pek çok bilim adamı ve bürokratı da yetiştirmiştir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 276
2007
2000 390
1997 319

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Ali Osman Akalın 2004 - Ekrem Ulukan 1999 - Nuri Köroğlu 1994 - Celal AKYÜZ 1989 - Celal AKYÜZ 1984 - Celal AKYÜZ

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak şu an kullanılmamaktadır. İlköğretim öğrencileri taşımalı eğitim ile Beylikova'da eğitim almaktadır.Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 2001 yılında köy hizmetleri tarafından sulama amaçlı yapılan bir su göleti vardır. Su göleti yapılırken, Okçu köyü ile Halilbağı köyü sınırında çıkan Sakarı suyunun kış aylarında bu göleti beslemesi düşünülerek projelendirilmiştir. Fakat Okçu köyünün bu suyu vermemesi nedeni ile gölet hiçbir zaman dolamamıştır.

Köyün Yaklaşık 3 Km uzağında,Kaymaz Yolu üzerinde, allerjik reaksiyonlara ve çeşitli deri hastalıklarına şifa olan "Kızık Suyu" yer alır. "Kızık Suyu"na yakın bir mevkiide "Fındıklağa" adı verilen,yaşlı fındık ağaçlarının bulunduğu bir alan mevcuttu.Yabani olarak yetişen ağaçlarından her yıl fındık toplanırdı.Ayrıca kaliteli cevizin de yetiştiği bilinen köy'de,tarımsal potansiyelin çok fazla olduğunun anlaşılması 1980'li yılların sonunda başlar.Bu tarihlerden itibaren köy,ciddi anlamda meyveciliği ve karpuzu ile ünlenir. Köyün kaliteli "Sedir" yetiştirilmesine de yatkın olduğu,mezarlık çevresine, sedir fidanlarının dikilmesiyle anlaşılır.

Köyün İsmi Nereden Gelmiştir.

Halilbağı köyü, eskiden üzüm bağları ile meşhurmuş. Köyde ismini, bağcılık yapan Halil isimli şahıstan almıştır.

Bağcılık,zaman içerinde maalesef körelmiştir.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet


Halilbağı, Beylikova Hakkında Bilgi


Halilbağı, Beylikova
Halilbağı, Beylikova

Halilbağı, Beylikova Hakkında Video


Halilbağı, Beylikova konusunu görüntülemektesiniz.
Halilbağı, Beylikova nedir, Halilbağı, Beylikova kimdir, Halilbağı, Beylikova açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video