Hadaş


Hadaş (İbranice: חד"ש‎), İsrail'de sol görüşlü bir siyasi partidir. Hadaş kendini Yahudi-Arap Partisi olarak nitelendirmektedir. Çoğu yöneticisi ve seçmeni İsrailli Arap vatandaşlardır. İsrail parlementosu olan Knesset'te üç milletvekili ile temsil edilmektedirler.

İsim

Hadaş'ın açılımı Hafazit Hademokratit Leşalom Ulşivyon (İbranice: החזית הדמוקרטית לשלום ולשוויון) yani Demokratik Görüş ve Eşitlik Partisi'dir. Parti Arap dünyasında El-Cebha El-Dimukatiya lil-Selam va'al-Musava (Arapça: الجبهه الدمقراطية للسلام والمساواة) olarak da bilinir.

Tarihçe

Hadaş, 8. dönem Knesset zamanında Rakah'a katılmak istemeyen parlamento dışı sol gruplar ve bazı Kara Panter akımı üyeleri tarafından oluşturulmuştur.

1996 seçimlerinde parti Balad ile ortak bir liste ile seçime girmiştir. İki parti beraber beş sandalye kazanmıştır. Özel izin döneminde ikiye bölünmüş, böylece Hadaş üç sandalyeye düşmüştür. Hadaş 2003 seçimlerinde de üç sandalye kazanmıştır.

Politika ve ideoloji

Parti Altı Gün Savaşı sonucunda İsrail tarafından işgal edilen tüm bölgeden çekilmesi ve bu topraklarda bir Filistin devleti kurulmasını destekler. Ayrıca, iade ve Filistinli mülteciler için tazminat hakkını da destekler. Barış ve güvenlik konuları dışında, Hadaş da bilinen sosyal ve çevresel konularda etkindir.Hadaş Hakkında Bilgi

Hadaş

Hadaş
Hadaş

Hadaş Hakkında Video


Hadaş konusunu görüntülemektesiniz.
Hadaş nedir, Hadaş kimdir, Hadaş açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru