Güzelyurt, Çameli


Konu başlıkları

  • 1 Tanım
  • 2 Arazi yapısı
  • 3 İklim ve bitki örtüsü
  • 4 Eğitim ve öğretim
  • 5 Ekonomik yaşam

Tanım

Güzelyurt Denizli ili, Çameli ilçesine bağlı bir köydür. Nüfusu yaklaşık 1000´dir. Ilçe merkezi Çameli'ye uzaklıgı 17 km, il merkezi Denizli'ye uzaklığı ise, Kelekçi yolu üzerinden 95 km´dir.

Köyümüz daha önceleri Acıpayam´a bağlı Eskiköy, ve Çameli´ne bağlı Sakalsızlar (Çamlıbel) köyü ile beraber 1954 yılına kadar Gireniz Tahtalı köyü olarak kalmış ancak bu tarihte Çameli´ne bağlanmıştır. Köyün adı daha sonra Güzelyurt olarak değiştirilmiştir. Köyümüz üç mahalleden oluşmaktadir. Bunlar Yukarı Mahalle, Hacılar ve Hamzalar´dır.

Arazi yapısı

Köyümüz oldukça engebeli bir araziye sahip olup, tarıma elverişli alanlar oldukça sınırlıdır.

İklim ve bitki örtüsü

Köyümüzde yazlar serin ve kurak, kışlar soğuk ve yağıslı geçmektedir. Yağışların büyük bölümü kış ve bahar aylarında olmaktadır. Köyümüz orman yönünden pek zengin değildir. Köyümüzün doğu ve güney taraflarında ormanlar vardır, ancak bu ormanlarin önemli bir kısmı bozuk ormandır. Ancak son yıllarda erozyon tehlikesine karşı ormanları iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır.

Eğitim ve öğretim

Köyümüzde sekiz yıllık ilkögretim okulu vardır. Komşu köyler Cumaalanı, Çamlıbel ve Kınıkyeri köylerinden gelen ögrencilerimiz taşımalı eğitim yoluyla okulumuzda eğitim ve öğretim görmektedirler. Orta öğretime ve yüksek öğretime devam edenlerin sayısı son yıllarda bir hayli artmıştır. Köyümüz 2011-2012 eğitim öğretim yılanda çok büyük gelişmeler sağlamış ve Çameli genelinde birçok ödül kazanmış ve en üst seviyelerde adını duyurmuştur.

Ekonomik yaşam

Halkın başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Ancak köyümüzden başta Denizli olmak üzere, İzmir, Antalya ve Muğla gibi illere yoğun bir göç vardır.Güzelyurt, Çameli Hakkında Bilgi


Güzelyurt, Çameli
Güzelyurt, Çameli

Güzelyurt, Çameli Hakkında Video


Güzelyurt, Çameli konusunu görüntülemektesiniz.
Güzelyurt, Çameli nedir, Güzelyurt, Çameli kimdir, Güzelyurt, Çameli açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru