Güneycik, Gündoğmuş


Koordinatlar: 36°45′54.67″N, 31°46′40.64″E

Güneycik
—  Köy  —
Antalya
Koordinatlar: 36°45′54.67″K 31°46′40.64″D / 36.7651861°K 31.7779556°D / 36.7651861; 31.7779556
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Gündoğmuş
Rakım 450 m (1.476 ft)
Nüfus (2000)
 - Toplam 561
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07860
İnternet sitesi: Güneycik.com

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Güneycik köyünün kuruluş tarihi hakkında elimizde kesin belgeler yoktur. Ancak bugünkü yerleşim yerine 550- 600 yıl kadar önce yerleşildiği sanılmaktadır. Köy ilk zamanlar köy arazisi içinde bulunan Kızılyer –Üçağaç mevkisinde oturmuş. Atalarımızın anlattığına göre, bugünkü mevcut suyun bulunduğu yer gör orman ve makilerle kaplı olduğu için suyu ancak bir teke bulmuş. Çoban, suyun bulunduğu yeri tarif ederken güney veya güneycikte bir su olduğunu o günün ileri gelenlerine haber vermiş. Mevcut köy deresi denilen suyun etrafı açılmış ve güneycik köyü suyun etrafına yerleşmiş.

Kültür

Güneycik Köyü, Türk örf ve adetlerine bağlı, gelenekleri yaşatmaya çalışan bir yapıya sahiptir. Köyümüzde yemek kültüründe bir özel durum yoktur. Düğünlerde keşkek (keşkah) mutlaka olması gereken bir yemektir. Düğünlerde ve nişanlarda hemen herkes törene katılır. Düğünler genellikle yemeklidir. Köy düğünü yavaş yavaş yerini salon düğününe bırakmaktadır. Dini bayramlarda arife günü ikindi namazından sonra köy mezarlığı topluca ziyaret edilir ve Yasin okunur. Aynı program bayram namazından çıkılınca cami önünde bayramlaştıktan sonra tekrarlanır. Mezar ziyareti sonrası eski bir geleneğimiz olan bayram sofrası son yıllarda yeniden canlandırıldı. Geleneksel tarhana çorbası topluca içildikten sonra bayram kutlamaları köyde ziyaretlerle devam eder. Köyün eğitim düzeyinin yüksek olması nedeniyle kılık ve kıyafette çağdaş diyebileceğimiz bir giyim tarzına sahiptir. Okuma oranı % 100 olup, her meslekten yetişmiş insanıyla yurdun her tarafında görev yapan kamu personeli ve özel sektör çalışanı mevcuttur. Köyümüzden altmıştan fazlası öğretmen olmak üzere, her dalda yetişmiş yüksek tahsilli bireyler çıkmıştır ve halen de yüksek öğrenimine devam edenler bulunmaktadır.

Coğrafya

Antalya iline 120 km, Gündoğmuş ilçesine 30 km uzaklıktadır. Güneycik köyüne ulaşım köyde bulunan minibüs ve Gündoğmuş – Antalya seferi yapan Gündoğmuş minibüs işletmeleri ile sabah ve öğleden sonra olmak üzere karşılıklı dört sefer ile sağlanmaktadır. Konya-Seydişehir-Akseki-Antalya Karayoluna 5 Km. uzaklıktadır. Yol asfalt kaplamadır. Yol genişletme çalışmaları devam etmektedir.

Turizm Köy deresinde, köyün kuruluşu ile hemen hemen aynı yaşta olan, büyük bir bölümü çürümüş ve yıkılmış çınar ağacı canlı bir tarih olarak hala ayaktadır. Fakat sahip çıkılmadığı taktirde büyük bölümü yok olduğu gibi, o da yok olacaktır. Büyüklerimizin anlattığına göre bu ağacın kovuğuna iki hatta üç eşek girip sıcaktan ve yağmurdan korunurmuş. Ne yazık ki şu anda sadece gövdesinin dörtte biri ayakta. Bu haliyle bile turistlerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca köyümüz hudutları içersinde Roma dönemine ait TOL mevki tarihi yapı ve lahitlerle dolu bir alan keşfedilmeyi bekliyor. Selçukluları Alanya’ya bağlayan kervan yolunda, Alara Çayından geçişi sağlayan ALİ KÖPRÜSÜ ihtişamıyla hala ayakta, ama onun da bakıma ihtiyacı var.

İklim

Güneycik, Akdeniz iklimi özelliklerine sahiptir. Yazları kurak ve sıcak, kışları ılık ve yağışlıdır. Bitki örtüsü de Akdeniz bitki örtüsü özelliklerini taşımaktadır. Maki; fundalık ve ormanlık bir arazide yer almaktadır. Köyümüz orman köyü statüsündedir.

Nüfus

Köyden göçen nüfusun büyük bir bölümü de Manavgat’ta yerleşmiştir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 561
1990 500
1985 485

Ekonomi

Köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılık iken, her geçen gün köyden genç nüfusun ayrılmasıyla tarım hemen hemen yapılamaz hale gelmiştir.

Ticari ilişkileri genel olarak 35 Km. mesafedeki Manavgat ilçesi iledir. Köyde Akdeniz bölgesi ürünleri yetişmektedir. Narenciye ve zeytin son yıllarda yetiştirilen ürünlerdendir. Ayrıca köyde arıcılıkla uğraşan kişi sayısı da bir hayli fazladır. Bal üretimi de köyün önemli gelir kaynaklarındandır. Davar (Keçi) ve koyun yetiştiriciliği her yıl azalmakla birlikte ailelerin geçim kaynaklarındandır. Az da olsa büyükbaş hayvan da beslenmektedir. Köyün gençleri ticaret veya turizm sektöründe çalışmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Güneycik Köyü Resmi Web Sitesi


Güneycik, Gündoğmuş Hakkında Bilgi


Güneycik, Gündoğmuş
Güneycik, Gündoğmuş

Güneycik, Gündoğmuş Hakkında Video


Güneycik, Gündoğmuş konusunu görüntülemektesiniz.
Güneycik, Gündoğmuş nedir, Güneycik, Gündoğmuş kimdir, Güneycik, Gündoğmuş açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru