Gümüşkavak, Sorgun


Gümüşkavak, Yozgat ilinin Sorgun ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün tarihi ile ilgili olarak somut bir bilgi olmamakla beraber köy etrafındaki eski mezarların oluşu vb bulgular tarihinin çok eski yıllara dayandığının göstergesidir. Köyün daha önceki adı Ermeniceden "Pöhrek" olup, pöhrek'in Ermenice kelime anlamı pınara gelen suyun pınara yakın bir yerde oluşturulduğu küçük havuzdan pınara sevk edildiği yer , boru anlamındadır, daha sonra köy içerisinde dikili olan 50 yıl yaşında olan kavak tan isim alınmış gümüş ismi takılarak gümüş kavak ismini almıştır. Köyün kuruluşu göç alarak gerçekleşmiştir. Osmanlı zamanında Ermeniler getirip yerleştirilmiş fakat Ermenilerin çevre Müslüman halkını katletmesi üzerine Osmanlı Devleti önlem almak istemiştir.

Kültür

Köyün düğünleri hala eskisi gibi devam edip düğünler 4 gün sürer eskiden köy odaları vardı. Şu an ise köyde odaların yerini cem evi almıştır. Gelen misafirler burada ağırlanır. Aynı misafirperverlik devam etmektedir. Köyün meşhur yemekleri helle aşı, meşur mercimekli pilavı, arabaşı, kuru fasülyesi, madımak,işleme,sıkmaç,vb.

Coğrafya

Yozgat iline 57 km, Sorgun ilçesine 21 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 178
1997 179

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa Köyden nüfusun belli kısmı yurt dışında çalışmakta olup yaz tatilleride köye katkıda parasal yardımda bulunurlar.== Muhtarlık == Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Ünsal Erdemir 2004 - Cihangir Özcan 1999 - Şeref Turgut 1994 - Mehmet Yiğit 1989 - Bayram Güngör 1984 - Veli Çakmak 1979 suleyman turgut 1974 suleyman turgut

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak stabilize yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.koyumuzun çok guzel insanı vardır.Köye bir yabancı geldiğinde yemek yedirilmeden gönderilmez akşam kalacak bir yeri olmayanlar mutlaka birileri tarafından misafir edilirler.ve ayrıca köyümüzde yıllar öncesinde yapılan ancak son yıllarda bırakılan bir alışkanlık olan cem köyümüz insanları tarafından benimsenmiş ancak imkânlar elvermediği için unutulmustur.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet

bu köy 2006 yılında yapılan seçim sonucu bahadın kasabası sınırları içine girerek bahadının bir mahallesi olmuştur.Gümüşkavak, Sorgun Hakkında Bilgi


Gümüşkavak, Sorgun
Gümüşkavak, Sorgun

Gümüşkavak, Sorgun Hakkında Video


Gümüşkavak, Sorgun konusunu görüntülemektesiniz.
Gümüşkavak, Sorgun nedir, Gümüşkavak, Sorgun kimdir, Gümüşkavak, Sorgun açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video