Gülpınar, Erzurum


Gülpınar, Erzurum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Coğrafya
  • 3 İklim
  • 4 Nüfus
  • 5 Ekonomi
  • 6 Muhtarlık
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün eski adı Hedelemek köyüdür. 'Hüda' ve 'Melek' kelimelerinin bilikte söylenişiyle ortaya çıkmıştır. Halife Ebu Bekir'in tonları tarafından kurulduğu söylenir.

İki km kuzeyinde dumlu dağlarında Bekir Hağfe yaylası yalası mevcuttur. gülpınar adı ise köye sonradan verilmiştir. Arazisinin sulu olması sebebiylebu adı almıştır.

KÜLTÜR === yemekleri: çorbalardan tadına doyumolmayan ayran aşı ,mercimekli tutmaç aşı,hernekadar uzunyayla köyü tarafından sahiplenmiş olsada çılbır yemeği kesinlikle gülpınar köyüne aittir.ve bunun yanı sıra kırmızı taş köyünün kendine ait olduğunu iddia ettiği kuru kaymak ta bizim köye aittir.ayrıca köyün lavaş ekmeği diğer köyler arsında lezzeti ve uzunluğuyla diğerlerine nazaran büyük bir farkla dikkat çekmektedir. TARIM ilerleyen yıllarda özellikle kabak üretiminin hızla arttığını ve köy halkına büyük bir gelir sağladığı bilinmektedir. Kabak üretiminde hızla ilerleyen gülpınar köyünde kabaktan başka şeyler yetişmez fakat ikiz tepelerin altında bulunan tarlalarda karpuz ekildiği ve tadının çok güzel olduğu söylenmektedir.

Coğrafya

Erzurum merkezine 20 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 184
1997 199

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Fettah topaloğlu 2004 - Möhyettin Topaloğlu 1999 - Möhyettin Topaloğlu 1994 - Şahset DİZMAN 1989 - Şahset DİZMAN 1984 - Nazir TOPALOĞLU

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Gülpınar, Erzurum Hakkında Bilgi


Gülpınar, Erzurum
Gülpınar, Erzurum

Gülpınar, Erzurum Hakkında Video


Gülpınar, Erzurum konusunu görüntülemektesiniz.
Gülpınar, Erzurum nedir, Gülpınar, Erzurum kimdir, Gülpınar, Erzurum açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru