Gülen İpek Abalı


Gülen İpek Abalı, (d. 8 Nisan 1980 Mannheim, Almanya) Türk tiyatrocu, dramaturg ve yazardır.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dramaturgi ve Tiyatro Eleştirmenliği Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Reji alanında Müjdat Gezen, Frank Panhans, Ingrid Ollrogge, Can Doğan, Nedim Saban, Emre Koyuncuoğlu gibi isimlerle çalışdı. Pek çok çocuk oyununda da yazar, yönetmen ya da dramaturg olarak görev aldı. Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde (Universitaet der Künste), Tiyatro Pedagojisi alanında doktora yapmaktadır.

Gülen İpek Abalı'nın, Mitos Boyut Yayınevi çocuk tiyatrosu serisinden yayınlanmış olan ve içinde toplam oniki oyun bulunan dört oyun kitabı ile bir adet Grips Tiyatrosu Çocuk Oyunları çeviri kitabı bulunmaktadır. İlk kitabında yer alan “Mıknatıs Çocuk”, 2003 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Şenliği'ne katılan ilk oyunudur. Bu oyun, Türkiye'nin pek çok şehrinde farklı tiyatro grupları tarafından sahnelendi.

Sonraki oyunu "Konuşan Taş’" İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın düzenlediği Minifest ve Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği Dünya Kadıköy’de Uluslararası Şenliği’ne katıldı. UNICEF ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın birlikte düzenlediği, “Haydi Kızlar Okula” projesine seçilen tek oyun olma unvanını aldı. Aynı oyun, ‘Taş İnsan’ adıyla, 2004 yılında Yunanistan'ın Gümülcine şehrinde "Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği" çatısı altında, iki sene üst üste Zeliha Keskin Mehmetalioğlu rejisiyle sahnelendi.

Üçüncü kitabında yer alan çevre kirliliği temasını aile ve psikolojisi içinde ele alan "Deniz Kıyısı", 2005 "Tudem Perde Kapanmasın, Bize Bir Çocuk Oyunu Yaz" yarışmasına katılan 177 eserden ilk 17 eser arasında yer almıştır.

Oyunlarından pek çoğu Devlet Tiyatrosu ve İstanbul Şehir Tiyatroları Repertuarlarına alınmış olan Gülen İpek Abalı, 2006 Nisan ve Haziran ayları arasında Grips Theater, "Cengiz und Locke" isimli oyunda Yardımcı Dramaturg olarak çalıştıktan sonra, GRIPS Theater’ın isteği üzerine Türkçeye çevrilen "GRIPS Tiyatrosu" oyunlarının adaptasyon danışmanlığını yapmaktadır.

Son olarak Berlin'de Theater Havarie ile "Guten Tag Schönes Leben" isimli gençlik oyununda yardımcı yönetmen olarak görev alan Gülen İpek Abalı, halen Müjdat Gezen Çocuk Tiyatrosu'nda Genel Sanat Yönetmenliği görevini yürütmektedir.

Dış bağlantılar

  • Kişisel sitesi


Gülen İpek Abalı Hakkında Bilgi

Gülen İpek Abalı

Gülen İpek Abalı
Gülen İpek Abalı

Gülen İpek Abalı Hakkında Video


Gülen İpek Abalı konusunu görüntülemektesiniz.
Gülen İpek Abalı nedir, Gülen İpek Abalı kimdir, Gülen İpek Abalı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru