Gregor Schlierenzauer


Gregor Schlierenzauer (d. 7 Ocak 1990 Rum, İnnsbruck Avusturya) Avusturyalı kayakla atlamacıdır. Daha 18 yaşındayken 2008 Planica Dünya Kayakla Uçma Şampiyonası'nı kazanmıştır. En iyi atlayışı 233.5 m'dir. Trondheim 'da yapılan ikinci yarışta atladığı kulenin rekorunu kırarak dünya sıralamasında ilk basamağa oturmuştur.

Konu başlıkları

  • 1 Kariyeri
  • 2 Özel yaşamı
  • 3 Ailesi
  • 4 Kaynakça
  • 5 Dış bağlantılar

Kariyeri

1990'da Avusturya'da doğan genç kayakla atlamacı 16 yaşında Slovenya'nın Kranj kentindeki Dünya Gençler Şampiyonası'nı kazandı.

Aynı yıl mart ayında büyükler kategorisinde yarılmaya başladı.3 Aralık 2006'da Lillehammer'da Norveç'li Anders Jacobsen'i geçerek 1. sıraya oturdu ve büyükler kategorisinde ilk birinciliğini aldı. 2006-2007 4 Tepe Turnuvası'nında 2. sırayı aldı.

2007-2008 sezonu oldukça başarılı geçti.Takım arkadaşları Martin Koch Andreas Kofler ve Wolfgang Loitzl ile takım olarak kayakla uçma şampiyonasını kazandılar. 2008 yılında Kuzey Turnuvası'nı da kazandı. Planica kayakla uçma şampiyonasında 14 Mart günü 232.5 m ile kişisel rekorunu kırdı. 1 gün sonra 233.5 m ile bu rekoru geliştirdi.

10 Ocak 2009'da Kulm'de Sven Hannawald'ın tepe rekorunu geliştirerek 215.5 m ye gitti. Bu sezonda 27 Dünya Kupası yarışının 13 tanesi kazanarak Adam Malysz'in 12 yarışlık rekorunu kırdı.Bu sezonda 2083 puanla dünyanın en yüksek toplam puanına ulaşarak dünyanın en başarılı kayakla atlamacısı ünvanını aldı ve Dünya Kupası'nı kaldırdı. Mart ayının sonlarına doğru, yeni malzemelerini denerken yaptığı kazada diz çapraz bağları yırtıldı. ve yaz grand prixlerine katılamadı

Schlierenzauer, 2009-2010 sezonu çok iyi geçmedi. Sakatlıktan çıkan sporcu bu dönemde kendine olan güvenini pek çok zaman kaybettiğini söylemiştir. 2010 Vancouver Kış Olimpiyatları'nda 2'si bireysel (bronz) 1'i de takım olarak (altın) 3 madalya kazandı. Sezonun sonlarına doğru formunu bulsa da aradaki puan farkını kapatamadı ve Dünya Kupası'nda Simon Ammann'ın ardında, 2.sırada kaldı.

Özel yaşamı

Annesinin adı Angelika ve babasının adı Paul olan Schlieri, Fulpmes'te kocaman, bahçeli bir evde yaşıyor. Gloria adında bir ablası ve Lukas adında bir küçük kardeşi var. Amatör olarak fotoğraf çekmekten, yemek yapmaktan, poker ve bilardo oynamaktan hoşlanıyor. Koşmayı, voleybol oynamayı ve müzik dinlemeyi seviyor. İngilizce(?) ve Almanca konuşabiliyor. Sevgilisi Sandra Stiegler kayaklı koşu antrenörüdür.

Ailesi

Gregor oldukça sporcu bir aileden geliyor. Dedesi kayakla atlamacı olan genç kayakla atlamacının annesi eski bir tenisçi. Babası iniş slalomunda Avusturya Gençler şampiyonu. Dayısı ve aynı zamanda menajeri Markus Prock pek çok kez olimpiyat şampiyonu olmuş bir lujcu. Kardeşi Lukas da dayısınının adımlarını takip ederek iyi bir lujcu olma yolunda ilerliyor.

Kaynakça

  1. ^ "Gregor Schlierenzauer". http://www.uludagsozluk.com/k/gregor-schlierenzauer/. Erişim tarihi: 10 Ocak. 
  2. ^ "Gregor Schlierenzauer - Schleiri". http://sportscommentator.blogspot.com/2008/11/gregor-schlierenzauer.html. Erişim tarihi: 10 Ocak. 

Dış bağlantılar

  • http://www.fis-ski.com/uk/604/613.html?type=biog&competitorid=106378&sector=JP
  • http://www.gregorschlierenzauer.atGregor Schlierenzauer Hakkında Bilgi


Gregor Schlierenzauer
Gregor Schlierenzauer

Gregor Schlierenzauer Hakkında Video


Gregor Schlierenzauer konusunu görüntülemektesiniz.
Gregor Schlierenzauer nedir, Gregor Schlierenzauer kimdir, Gregor Schlierenzauer açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video