Fri . 19 May 2019

Gözüküçük, Gölova

goezuekuecuek goelova sivas
Gözüküçük, Sivas ilinin Gölova ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihi
  • 1.1 Kültür
  • 1.2 Coğrafya
  • 1.3 İklim
  • 1.4 Nüfus
  • 1.5 Ekonomi
  • 1.6 Altyapı bilgileri
  • 1.7 Dış bağlantılar

Tarihi

Gölova’mızın 29 köyünden biri olan Gözüküçük Köyümüz, Gölova’nın güneyinde 12 km. Mesafede bulunmaktadır. Köyümüzün Doğusunda Erzincan'ın Kayı Köyü, Batımızda Kızıldağ’da şirin bir yaylası olan Çukuryurt eski adıyla Kârnus, Kuzeyimizde köyümüze 3 km. uzaklıkta bulunan ve meşhur Çoban Baba Türbesi Bulunan Çobanlı Köyü ve Güneyinde ise Yeni adı Subaşı olan Rüskü ve mezrası Kalecik bulunmaktadır.

Gözüküçük Köyü'nün kurulması ile ilgili bilgiler nesiller boyunca gelen söylentilere dayanmaktadır. Akarsu kenarında bulunması ancak yollardan içeride kalması, köyün mütevazı bir köy olarak hayatını sürdürmesine sebep olmuştur. Son göçler dışında genelde kapalı bir köy olarak kalmıştır. Yeni yapılaşmaların olduğu köyde kışın ancak 10 hane kalmaktadır. Kalanların genelde yaşlılardan oluşması köye okulun açılmamasına sebep olmaktadır. Kışın ancak 25–30 kişinin kaldığı köyün gerçek nüfusu 600 kişidir. Bu nüfusun önemli bir kısmı yaz mevsiminde köye dönmektedir.

Köyün geçiminde tarım en önemli bir faktördür. Buğday, arpa, fiğ ve nohut üretimi yanında şekerpancarı ve fasulye de ekilmektedir. Yine hayvancılığın da rolü vardır. Büyük hayvanlar yetiştirilmektedir. Tarımda makineleşme tamamlanmıştır. Ekim, hasat ve diğer işlemler traktör ve yardımcı ekipmanlarla yapılmaktadır.

Köyümüzün Erzincan’ın Kayı Köyüne bakan doğu kesimi genelde dalgalı bir arazidir. Ve Kayı Köyüne giden Toprak Yol 2008 Yılında onarılarak düzlenmiştir.

Köyümüzün bir kısmı da Çobanlı Çayına sınırdır. Bu Alanda sulanabilen arazilerimiz varsa da bunun tümü ancak 300 dekar alandır. 5350 dekar arazinin bu kadar az bir alanın sulanması Köyümüz İçin önemli bir kayıptır.

Köyümüzün Nüfusuyla ilgili çeşitli olaylar olmuştur. Bir kere 1939 Erzincan depreminde 90 kişiyi aşkın kişi ölmüş, 10 hanemiz sönmüştür. Yine 1860 yılında Dumanlı Yaylamızda 80 kişi soğuktan kırılmıştır. Bu yüzden köyümüzün nüfusunda zaman zaman önemli azalmalar olmuştur. Bu da Köyümüzün şimdikinden daha büyük olduğunu göstermektedir.Yine çok geniş bir alana yayılan mezralık da bu durumu destekler mahiyettedir. Köyün bulunduğu yer dışında da yerleşim alanları vardı. Ancak bunlar bugün tahrip olmuş durumdadır. Nitekim Yoncalıkta Ermeni kilisesi, Tekir Ahbun 'da ise tarihi binaların temeli bulunmaktadır. Ayrıca Garip Mezarlığı denen sahada ise kimliği bilinmeyen insanlara ait mezarlıklar vardır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Sivas iline 183 km, Gölova ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim

Köy, karasal iklime göre daha ılık, Karadeniz iklimine göre daha az yağış almaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 39
1997 32

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali

goezuekuecuek goelova sivas


Gözüküçük, Gölova Hakkında Bilgi

Gözüküçük, Gölova


 • user icon

  Gözüküçük, Gölova beatiful post thanks!

  29.10.2014


Gözüküçük, Gölova
Gözüküçük, Gölova
Gözüküçük, Gölova konusunu görüntülemektesiniz.
Gözüküçük, Gölova nedir, Gözüküçük, Gölova kimdir, Gözüküçük, Gölova açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Amerikan Pastası (film serisi)

Amerikan Pastası (film serisi)

Amerikan Pastası , Adam Herz tarafından düşünülmüş bir gençlik filmi serisidir. Serideki ilk film 9 ...
Bayburtlu Zihni

Bayburtlu Zihni

Bayburtlu Zihni (d. 1795 - ö. 1859), hem Divan hem de halk şiiri türündeki yapıtlarıyla tanınmış bir...
Neostigmin

Neostigmin

Neostigmin, bir parasempatomimetiktir. Özellikle geri dönüşümlü kolin esteraz baskılayıcısıdır. Böyl...
Yönetim merkezi

Yönetim merkezi

Yönetim merkezi, bir devletin ve ülkenin yönetsel birimlerinin yönetildiği kentlere denir. Devletler...