Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım


Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım, Haldun Taner'in 1964 yılında yazdığı iki perdelik tiyatro oyunu. Oyun, II. Meşrutiyet'ten 1960'ların sonuna kadarlık bir zaman diliminde Türkiye Cumhuriyeti yakın tarihinde gerçekleşen toplumsal değişimleri Vicdani ve Efruz adlı iki karakterin yaşam hikâyeleri aracılığıyla anlatır.

Oyun, ilk kez 1964-1965 tiyatro sezonunda İstanbul Küçük Sahne'de Ulvi Uraz Tiyatrosu tarafından Ulvi Uraz yönetmenliğinde sahnelendi. Biçim ve teknik açısından geleneksel Türk seyirlik oyunlarından esinlenmiş olan Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım'ın ilk sahnelenişinden on yıl sonra Taner, tarihsel-toplumsal değişiklikler bağlamında yapıtını bir kez daha gözden geçirdi ve oyuna 12 Mart dönemini de kapsayacak tablolar ekledi.

Konusu

İki çocukluk arkadaşı olan baş karakterlerden Vicdani, saf, iyi niyetli, dürüst ve uysal bir kişidir. Efruz ise köşe dönücü, iş bitirici, fırsatçı biridir. Oyunda, bu karakterler üzerinden devleti sömürenler ve devlete itaat edenler arasındaki dengesizlik anlatılır.

Sergilenişi

Oyun, Ali Poyrazoğu Tiyatrosu, Devlet Tiyatrosu'nun ve Şehir Tiyatroları'nın çeşitli sahnelerinde de sahneledi.

Kaynakça

  1. ^ "Ankara Sanat Tiyatrosu web sitesi". http://www.ankaratiyatrofabrikasi.com/gkvy_ic.htm. Erişim tarihi: 07.01.2012. 
  2. ^ Doğan Hızlan (29.11.1990). "Devlet Devlete Karşı". Hürriyet Gazetesi. http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/printnews.aspx?DocID=-116067. 
  3. ^ "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım". Sabah Gazetesi. 09.07.2005. http://arsiv.sabah.com.tr/2005/07/09/cp/yaz1253-30-115-20050430-101.html. 
Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım Hakkında Bilgi

Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım

Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım
Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım

Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım Hakkında Video


Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım konusunu görüntülemektesiniz.
Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım nedir, Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım kimdir, Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video