Gordon Freeman


Dr. Gordon Freeman, Valve Software tarafından geliştirilen Half-Life dizisinin hayalî baş karakteri.

Karakter

Yayımlanan Karakter adil kullanımlerinde Gordon, gözlüklü, atletik yapılı, keçi sakalı olan bir karakter olarak görülmektedir. Ayrıca kızıl birisi olduğunu Blue Shift oyununda görülmektedir.

Seattle, Washington doğumlu olan Gordon, oldukça genç bir yaşta kuantum mekaniği ile görelilik alanlarına karşı ilgi göstermiştir. Çocukluk kahramanları arasında Albert Einstein vardır.

Fizik konusunda uzman bir bilim adamı olarak çalıştığı Black Mesa'da bir deney için Xen boyuttan alınan kristal taşla bu boyuta gidecek bir kapıyı açacak ve Xen'e giderek araştırma yapacaktır. Lakin deney ters gider ve Xen kapısı dünya için tamamen açılır. Bu boyuttan gelen yaratıklar insanlara saldırır.

Gordon bu olaylardan sonra, yüzeye çıkıp dünyaya haber salmayı planlar. Fakat hayatta kalmak için uzaylılarla girdiği amansız mücadele bir yana, Freeman aynı zamanda olayı örtpas etmek ve Black Mesa'yı temizlemek amacıyla giren Amerikan ordusuna karşı da mücadele edecektir. Tek kişilik bir ordu gibidir. Hatta, askerler onu yakalayıp çöp öğütücü makineye attığında bile yılmamıştır, görevine; yani dünyayı kurtarmaya devam etmiştir.

Half-Life'ın sonunda Nihilanth adındaki yaratık ölürken Gordon'a ona eşlik eden G-Man'in insan olmadığını söyler. Bunun üzerine G-Man, Gordon'a bir antlaşma sunar ya ölecektir ya da G-Man onu bir süre uyutacaktır. Bunun üzerine Gordon uyumayı seçer. Uzun zaman sonra gözlerini açar ve G-Man'i karşısında konuşurken bulur. G-Man yokken her şeyin nasıl kötüye gittiğini ve onun her şeyi değiştirme şansı olduğunu söyler. Gordon'ın gözleri kamaşır. Kendine gelince G-Man arkasında onca soru işareti bırakmış gitmiş olduğunu görür. Kendisini acayip bir üniformayla bir trenin içinde bulur. Yanındaki adamlarda aynı şeyleri giymektedir. Trenden çıkınca gaz maskeli bir adamın bir Xen yaratığını temizlikçi olarak çalıştırdığını görür. Çaresizce istasyonda dolaşırken birkaç gaz maskeli adam ondan bir yerde durmasını söyler fotoğrafları çekilir ve başka biri onu götürür. Adamın onu götürdüğü odaya giderken başka birine haksız sorgu yapıldığını görür. Ne olduğu bile bilmeden içeri girer. Onu çağıran adamla yalnız kalınca adam maskesini çıkartır. Bu Black Mesa koruması olan Barney'dir. Gaz maskeliler odayı kontrole gelince Gordon oradan kaçmak zorunda kalır gittiği yerde yollar kapalıdır, bu yüzden balkonlardan atlar ve bir binaya girer. Şansına gaz maskelilerin baskın yaptığı bir yerdir. Oradaki çoğu insan kaçmak yerine Gordon'u çatıya çıkartırlar. Çatıdan kaçarken ateşe tutulan Gordon bir binanın penceresinden içeri girer içeride onu sıkıştırıp döverler. O sırada bir kız gelip onu kurtarır. Bu Black Mesa'daki Profesör Eli'nin kızıdır. Alyx adındaki kız onu gizli yerlerine götürür. Orada ve oradan sonra öğrendiklerine göre gaz maskeli adamların aslında kombine denen istilacı ırkın adamları olduğu öğrenir ve insanların onlara karşı savaş açmasına yardım eder.

Kaynakça

  1. ^ ronin xxx, ekşi sözlük, gordon freeman başlığı
  2. ^ Mitchell, Heather (1998). Half-Life kullanım rehberi. Valve Software.
  • Hogson, David (2004). Half-Life 2: Prima Resmi Kullanım Rehberi. Prima Games. ISBN 0-7615-4362-7.
  • Hogson, David (2004). Half-Life 2: Raising The Bar. Prima Games. ISBN 0-7615-4364-3.


Gordon Freeman Hakkında Bilgi

Gordon Freeman

Gordon Freeman
Gordon Freeman

Gordon Freeman Hakkında Video


Gordon Freeman konusunu görüntülemektesiniz.
Gordon Freeman nedir, Gordon Freeman kimdir, Gordon Freeman açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video