Gölköy, Bolu


Gölköy, Bolu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Ekonomi
 • 3 Kültür
 • 4 Coğrafya
 • 5 İklim
 • 6 Nüfus
 • 7 Muhtarlık
 • 8 Altyapı bilgileri
 • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Kücük Asya diye bilinen Anadolu topraklarinda kurulan yerlesim birimleri: Ya tarihin akisi icinde Bolu `da oldugu gibi zamanla degisime ugramasindan ( Bolu `nun eski adi Bitinya zamanla Bolu olmus bak.. Bolu il yilligi 1967 ve 1973 ) Ya Önceden yasayan Yunanlilar, Ermeniler den kalan isimler .( Mehel Köyü, Marka Deresi Mehel Mihal den Marka Deresi Marko dan geldigi gibi ) Ya da Selcuklular ve sonralari Anadolu ya yerlesen Oguzlarin Dodurga Avsar gibi boy adlarindan. Veyahutta yerlesilen yerin cografi durumundan Göl Dereceören vs. Ayrca Göl Köyün ikinci mahallesi Hamidiye Balkanlardan göc eden Evlad-i Fatihan denilen türk göcmenlerden olusmaktadir. Göl Köyün ise yaridan fazlasi Bulgaristan`dan göc eden aileler olup 93 harbi denilen 1878 Osmanli Rus savasi sonunda gelen Tatarlardir (Özel idare ve Tapu Kadastro kayitlari) Köyde bazı hanelerin lakapları: Eyipler, Malimler, Şakiralar, Şükrüler, Köseler, Zeyneller, Düzceliler...Aligil...Veligil gibi. Köyün baçı son yıllarda, orman arazilerinin 2/B adı altında hazineye devredilen arazilerle derttedir. birçok tapulu arazi, hazine arazisi olduğu belirtilerek devlet tarafından el konulmaktadır. ayrıca, köyün yerleşim alanında yapı izni verilmediği için köy halkı harabeye dönmüş evlerinde yaşam mücadelesi vermektedir. yeni yapılar belediye tarafından mühürlenmekte ve yapım izni verilmemektedir. köylüye ise yerleşim yeri gösterilmemekte, özellik osmanlı döneminin ilk zamanlarında olduğu gibi halk zorunlu göçe zorlanmaktadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Aslinda bu konuya aciklik getirmek lazim Yillar önce yapilan sulama baraji ardindan yapilan üniversite binalari Üniversite yerleskesi hayvancilik ve tarim alanlarini maalesef daraltmis oldugundan pekte iyi oldugu söylenemez. Köyün ,Karaköy ve Yumrukaya ile müsterek sinirlari icinde Bolu Abant Izzet Baysal Üniversitesi yer almakta olup;Istenilirse burada Üniversite olarak halka önderlik , rehberlik yaparak her konuda yararli isler yapilabilir. Üniversitenin acilacak olan bazi Fakülteleri gerekli örnek calismalari yapabilirler. Avrupada bu görevi Forschungs Institüleri üstleniyorlar.Köyden yetismis olan ve halen Bolu da ve Türkiye ``nin diger yerlerinde görevli insani vardir .Onlarda köy icin ellerini biraz tasin altina sokmalidirlar.Hatta Göl Köyü de Toplu tasimacilikta payina düsen haklar icin Karaköy ve diger tasimacilarla da oturup köy tüzel kisiligi vasitasi ile var oldugunu ortaya koymalidir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Köyde diger Bolu köylerinde oldugu gibi: Sünnet,Evlenme,Gelin hamami, oglan kinasi gelin alma merasimleri. Asker ugurlama, Bayramlarda birinci gün bayram namazi kilindiktan sonra bayramlasma baslar , cocuklar el öperek seker ve para toplarlar .Kurban bayraminda kurbanlar kesilir ve dagitilir. 2. 3. günlerde yemekler ikram edilir.Her sey belli kurallara göre yapilmakta Imece usulü yardimlasma yapilmaktadir.Her Bolu lu gibi Göl köylüler de Ascidir.

Coğrafya

Bolu merkezine 9 km uzaklıktadır.Gölköy su anda barajin bulundugu alanin batisinda kurulmus olup Kuzeyinde Üniversite yerleskesi ve Kuzu Dagi Güneyinde Kirac ve Topraklik ormanlari yer almakta olup Avdan Köyü Yeniceköy Batida Ömerler köyü yine kuzeybati Yolcati ,Kuzeyde Yumrukaya Doguda Karaköy ve Dogancilarla komsudur.

Son yillarda ormanlarin korunmasindaki siki denetimlerle bodur olan yerler bile orman vasfini kazanmaya baslamistir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.(Denizden iceride bulundugundan birazda karasal iklimi yasamaktadir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 371
1997 436

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Ercan Akfidan 1999 - yaşar demir 1994 - Sadettin Erhan 1989 - Mustafa Gündüz

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet
 • Bolu Gölköy ile ilgili her şey


Gölköy, Bolu Hakkında Bilgi

Gölköy, Bolu

Gölköy, Bolu
Gölköy, Bolu

Gölköy, Bolu Hakkında Video


Gölköy, Bolu konusunu görüntülemektesiniz.
Gölköy, Bolu nedir, Gölköy, Bolu kimdir, Gölköy, Bolu açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru