Gökçesu, Yenişehir


Gökçesu, Bursa ilinin Yenişehir ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 Nüfus
  • 5 Ekonomi
  • 6 Muhtarlık
  • 7 Dış bağlantılar

Tarihçe

Yenişehir’e 18 km uzaklıktadır.Köyün tarihi çok eskilere dayanmaktadırKöyü Uygurlar boyunun kurduğu söylenir. Yakınlarında Karaoğlan adlı bir çiftlik yeri vardı. Köyün önce, Süleyman Bey’e ait olduğu, daha sonrada onun oğlu Eyne Bey’in eline geçtiği kayıtlardan anlaşılıyor. Ancak XIX. yüzyıl belgelerine göre İshak Kazurini’nin vakıf köyüdür. 1908 Yıllığı’na göre Yarhisar bucağına bağlı olan köyde 72 hane bulunuyordu. 1990 yılında 412, 1997 yılında 304 kişi yaşamaktaydı. Köyde eski bir hamam bulunmakta olup yakın zamana kadar köylüler tarafından kullanılmaktaydı..Ayrıca Yarhisar Tekfurluğuna çok yakın olması nedeniyle Orhan Bey tarafından bir kale inşa ettirilmiş Kalenin iki duvar kalıntısı halen ayaktadır.Orhan Bey, Yarhisar ve İnegöl tekfurlarını bu kaleden gözetlemiştir.Halen Orhan Mevkii adında bir yer adı mevcut olup,adına bir de çeşmesi vardır. KÖyün isminin Osman Gazi'nin bakıcısı Gökçe Bacı'dan geldiği rivayet olunur.Bununla beraber köyde bulunan dereler ve su kaynaklarının bolluğu isimle alakalı olabilir. Birinci Dünya Savaşında Çanakkale, Galiçya ve Doğu Cephesinde birçok şehit vermiştir.Köy ovadan uzak olması nedeniyle Yunan işgaline uğramamış ve gür ormanlarda saklanmışlardır. Uzun yıllar Bilecik İline bağlı kalan köy 1934 yılında yapılan bir refarandum ile Bursa ili Yenişehir İlçesine Bağlanmıştır.,

Kültür

Köy eski ve köklü bir kültüre sahiptir.Osmanlı ve türk kültürünün bütün izlerine rastlanmaktadır.1928 yılında yapılan harf devrimi ile iki mahelleden oluşan köy sakinleri kendi olanaklarıyla iki mahalleye de okul bainası yapmış daha sonra bir tanesi okul diğeride köy Muhtarlık Odası olarak kullanılmiştır.Bu nedenle köyde okur yazarlık oranı%100 dür.Türkiye'nin her yerinde görev yapan üst düzeyde büroklarlar yetişmiş ve Müsteşar,genel Müdür olarak hizmet edenler olmuştur.Köy Enstütilerinden ve öğretmen okullarından ve diğer okullardan birçok kültürlü insanlar yetiştirmiştir.halen bu yetişenlerden Profesör,Mühendis,doktor,Avukat,subay ve diğer tüm mesleklerden olmak üzere ülke hizmetinde çalışmaktadır.

Coğrafya

Bursa iline 73 km uzaklıkta,Yenişehir İlçesine 18 km,Bilecik İline 25 km uzaklıktadır.Köyün Güneyi gür meşe,gürgen ve çam ormanlarıyla kaplıdır.Bu ormanların içnde birçok ağaç çeşiti ve bitki mevcuttur.Ormanda yaban Hayvanlarından,Ayı,domuz,kurt,çakal,sansar,tilki,porsuk,tavşan,sırtlan yaşamaktadır.Köyde birçok akdeniz bölgesinde yetişen bitkiler yetişmektedir.

ejçrjter

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 175
2000 325
1997 465

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Meyve ve sebze üretimi de yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

köy muhtarları:

2008 -Halil ORUÇ 2004 -Halil Oruç. 1999 -Halil Onaran 1994 -Halil Oruç 1989 -İbrahim Özsoy 1984 -Hüseyin Gülten

Dış bağlantılar

  • Yerelnet


Gökçesu, Yenişehir Hakkında Bilgi


Gökçesu, Yenişehir
Gökçesu, Yenişehir

Gökçesu, Yenişehir Hakkında Video


Gökçesu, Yenişehir konusunu görüntülemektesiniz.
Gökçesu, Yenişehir nedir, Gökçesu, Yenişehir kimdir, Gökçesu, Yenişehir açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru