Gökçeler, Akyazı


Gökçeler, Sakarya ilinin Akyazı ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

.1880 yıllarında,bolu ili mudurnu ilçesinden üç kardeş,üç hane olarak gelmişlerdir.bunlara manav denir. türklerin kayı boyundandır.1950 yıllarından sonra buraya,yörükler ve karadenizlilerdaha sonra abazalar da gelmiştir.şu an manavlar.lazlar.yörükler.gürculer ve abazalar beraber yaşamaktadırlar.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Sakarya iline 56 km, Akyazı ilçesine 23 km uzaklıktadır. manvlar matıyı özel günlerinde yapıp misafirlerine sunarlar,birda hamurdan yaptıkları malay ı tere yağı eriterek üzerine döküp yerler.yörüklerin ise bazlamaçlerı çok lezzetli olur.lazların,saçda mısır unu hamurundan yaptıkları cadı dedikleri ekmeği ezip tereyağı karıştırıp zevkle yerler.birde mısırı fırında kurutup unundan yağlaş ise olmazsa olmazları dır.manavlar çok inatçı dırlar,yapılan kötülüğü asla unutmazlar.aynı zamanda iyiliğide unutmazlar.köy hakı tamamı misafir perverdirler.gelir kaynakları küçük çaplı tarım,hayvancılık,orman ürünleridır.köy ekonomik nedenlerle sürekli göç vermektedir.köy sınırları içrisinden sınır oluşturup geçmekte olan mudurnu deresini kuzeyinde dir,duz ve yamaçları vardır,merkez,demiroğlu,dutlar,tenteres,azizağa olmak üzere beş mahalleden oluşmaktadır.eğitim taşımalı sistemle yapılmaktadır.su şebekesi vardır.kapalı sistem cazibe akışı ile motorsuz yağmurlama sistemine bağlı sulama yapılmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 477
1997 475

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 1990 ibrahim kul

ibrahim uzun

Seçim Yılı1990 Muhtaribrahim kul
2004 Ertan Damar
1999 çetin şenol
1994 mahmut şeker
1989
1984

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 1984....1989 ibrahim kul.1989...1999 mahmut şeker.1999...2004 çetin şenol.2004...2014 ertan damar muhtarlık yapmıştır.ertan damar 30.93.2014 seçimlerini de kazanmıştır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Gökçeler, Akyazı Hakkında Bilgi

Gökçeler, Akyazı

Gökçeler, Akyazı
Gökçeler, Akyazı

Gökçeler, Akyazı Hakkında Video


Gökçeler, Akyazı konusunu görüntülemektesiniz.
Gökçeler, Akyazı nedir, Gökçeler, Akyazı kimdir, Gökçeler, Akyazı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru