Glam metal


Glam metal özellikle '70'lerde ve '80'lerde kendini göstermiş bir Heavy Metal müzik alt türüdür.

Özellikleri

80'li yılların unutulmayan müzik türüdür. 80'li gençlerin hayat felsefesi haline getirdiği ve yıllarca bu felsefe ile yaşadığı bir müzik türüdür. Çok eğlenceli ve erkek üstünlüğünün tutulduğu bir tarzı vardır. Sağlam gruplar icra etmiştir. Gitarlar hard rock'ın biraz daha sertleştirilmiş halidir ve vokaller ise daha çok kadınsı çığlıklara benzer. Bu taraftan bakıldığında vokal performansı olarak en çok zorlayan türlerden biridir zira aşırı tiz ses kullanımı olabilir ve bu da insan gırtlağını zorlayan bir hadisedir. Bunun dışında ise, görsel olarak insanların dikkatini farklı bir şekilde çekmeyi amaçlamışlardır. Kabarık permalı saçlar, aşırı feminen makyaj ve spandex pantolonlar ilgiyi üzerilerine çeken özellikleridir. Sex, Drugs&Rock N' Roll'u kendine esas almış bir türdür. Bu özellikle Mötley Crüe'nin şarkılarında kendini belli etmektedir. Çoğu zaman karıştırılsa da Guns N' Roses ve Skid Row gibi gruplar Glam Metal grubu değillerdir; çünkü Glam Metal'in özünde Rock N' Roll tınıları duyulurken bu tür gruplarda daha sert bir sound mevcuttur. Bu tür bir karışıklığın temel sebebi vokallerin kendiliğinden kadınsı bir görünüme ve bunun üzerine de 80'lere hakim olan giyim tarzına sahip olmalarından kaynaklanmaktadır.

Glam Rock ile farkı

Glam rock denilen tür, çok daha farklı bir tarzdır. 1970'lerin fenomeni olan glam rock, temelde cinsiyetler arasındaki farkın belirsizleştirilmesine çalışmış, bu sebeple de glam metal dönemi öncesinde makyaj ve feminen kıyafet akımının başlamasına yol açmıştır. Ancak Glam Metal döneminde, bu görsellik uç noktalara ulaşmıştır. Bu açıdan, glam rockı Glam metal'in öncüsü olarak tanımlayabiliriz. Ancak görsellikte de en önemli fark, Glam Metal yapan gruplarda feminen görüntüye rağmen, yine de maço ve kaba bir davranış görülmesidir.

Glam Rock'un Üstatları

Glam rockun temel taşlarına gelince, en başta Cinderella olmak üzere Queen, David Bowie, Twisted Sister, T Rex, Slade, Roxy Music, Ratt ve en önemli ilham kaynağı olarak Queen sayılabilir. Queen, David Bowie, Mötley Crüe, Roxy Music, Electric Boys,Electric Angels, Echo & The Bunnymen, Spaceman 3, Brian Eno, Violent Femmes, Birthday Party, New York Dolls, Nick Cave, Jesus & The Mary Chain, BulletBoys, Babylon L.A., Yo La Tengo, Feelies, Luna, Galaxy 500, Psyhedelic Furs, Suicide, Dokken, RATT,Hanoi Rocks örnek verilebilir.Bu da rock ve metal müziğin alt türlerinin birbiriyle ne kadar etkileşim içinde bulunduğunu bize gösterir. Glam rock, punk'tan new wave'e kadar uzanan bir yelpazeyi etkilemiş bir müzik türüdür. Günümüzde bu türü biraz tiye alarak da olsa Steel Panther çok başarılı bir şekilde devam ettirmektedir.Glam metal Hakkında Bilgi

Glam metal

Glam metal
Glam metal

Glam metal Hakkında Video


Glam metal konusunu görüntülemektesiniz.
Glam metal nedir, Glam metal kimdir, Glam metal açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru