Wed . 20 Apr 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Gingerbread

gingerbread man, gingerbread house
Gece avlanmaya çıkan Buffy arkasında bir kıpırtı hisseder. Hemen gardını alarak döner ve arkasında elinde termosu ve kahverengi yemek sepetiyle Joyce’u görür. Annesi kızını iş başındayken çok merak ettiğini anlattığı sırada aniden karanlığın içinden fırlayan bir vampirin saldırısına uğrar. Buffy yaratığı haklarken Joyce da arkadan kızına taktik verir... Anne kız turlamaya devam ederken Joyce toprağa gömülü bir sandığın içinde bir çocuğun cansız bedenini bulur. Elinde ise sembol şeklinde bir dövme vardır. Polis sandıktan ellerinde aynı dövme olan sarışın bir kız ve erkek çocuğu çıkarırken, Buffy zaman kaybetmeden dövmelerin anlamını öğrenebilmek umuduyla Giles’ın yanına gider...

Sunnydale'de 50 yılda bir, bir kız bir erkek çocuk öldürülmektedir ve Joyce, Sunnydale'de cadıları avlayan bir grubun lideri olur. Buffy, Willow, ve Amy, cadılık suçundan yakılmak üzere kazıklara bağlanmışlardır. Giles ve Cordelia onları kurtarır. Amy ise çılgın Sunnydalelilerden korunabilmek için kendini bir sıçana dönüştürür.

Genişletilmiş Anlatım

Buffy her zamanki gibi gece devriyesindeyken birden annesinin kendisini ziyaret etmesiyle gecesi bölünür. Joyce, kızının içinde yaşadığı dünyayı gözlemleyerek onu daha iyi anlayabileceğini düşünmektedir. Joyce gelir gelmez hemen bir vampir girer sahneye. Buffy, vampiri ormanlık alana doğru kovalarken Joy, biri kız, diğeri erkek olmak üzere iki küçük çocuğun cesedini bulur bir oyun alanının yakınında. Avuç içlerinde değişik bir amblem olmaktadır. Polis suç mahalini incelerken, Buffy de annesini yatıştırmaktadır.

Ertesi sabah kütüphanede Buffy, Giles'a öldürülen çocuklardan bahseder. Avuç içlerindeki amblemi çizer Giles'a ve Giles da bir kült olduğunu düşündüğünü söyler. Öğle yemeğinde kimsenin haberi olmadan Joyce gelir ekibin olduğu masaya. Buffy özür dileyerek annesini koridora götürür. Joyce, Buffy'e şehir merkezinde cinayet hakkında bir miting düzenleyeceğini söyler. Düzinelerce anne katılacak Joyce'un bu etkinliğine, hatta içlerinde Willow'un annesi Sheila Rosenberg de var. Willow annesiyle arasındaki iletişimi hatırlayarak annesinin oraya gideceğine inanamamaktadır. Vali kalabalığa bir şeyler okuduktan sonra kürsüye Joyce'u takdim eder. Bir anlık sessizlik olur Joyce kürsüye çıkınca ama Joyce hemen bozar sessizliği, kasaba halkının olup bitenler karşısında sessiz kalmaması gerektiğini belirterek. O gecenin ilerleyen vakitlerinde Willow, Amy ve arkadaşları Michael büyü dünyasına girmek için hazırlıklar yaparlar. Altlarındaki zeminde ise ölü çocuklarda bulunan sembolün aynısı var.

Ertesi gün okulda bir grup öğrenci Michael'ın dolabına giderek çocukların ölümü konusunda cadıların sorumlu olduğunu söyleyerek Michael'ı rahatsız ederler. Amy çocukları dağıtmaya çalışır, ama beceren tabi ki Buffy olur. Giles, Buffy'i bulur ve cadıların şüpheli olabileceklerine dikkat çeker. Giles'ın bu konu hakkında daha derin bir araştırma yapmasını gerektiren kitap Willow tarafından alınmıştır, bu yüzden Buffy'den kitabı ondan geri almasını ister Giles. Buffy koridorda oturmakta olan ve Willow'un eşyalarını işaret eden Xander'ı görür.

Buffy'i kitabı aldığı gibi aynı sembolü fark eder hemen. Willow'dan açıklama yapmasını ister ama konuşmaları koridordaki bir karmaşa tarafından yarıda kalır. Müdür Snyder'ın gözetimi altında bir grup polis tüm dolapları aramaya başlar cadılık vesaire için herhangi bir materyal olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmak için. Amy ofise götürülürken, Willow Buffy'e sembolün Buffy'nin doğum günü için bir koruma büyüsü için lazım olduğunu söyler. Başka bir deyişle sembol ve temsil ettiği şey zararsız bir şey. O sırada polis Willow'un dolabını açar ve kendisiyle gelmesini söyler. Buffy kütüphaneye koşar ama orada da aynı sahne var. Polisler Giles'ın tüm önemli kitaplarını toplarlarken Buffy sembolü yanlış anladıklarını açıklamaya çalışır.

O gece Buffy annesiyle tartışır. Bu meselenin Avcı tarafından halledilmesi gerekildiğini söyler. Joyce, Buffy'nin işinin Sunnydale'e bir faydası olmadığını düşünmektedir. Buffy gittikten sonra iki ölü çocuk mutfakta beliri...hem de oldukça canlı bir şekilde. Çocuklar Joyce'a kendilerini öldürenlere acı çektirmesi konusunda yalvarırlarken Joyce da dikkatli bir şekilde dinlemektedir onları. Bu arada Sheila, okulda başını derde soktuğu için Willow'u cezalandırır. Tüm gece boyunca odasında kalmasını söyler kızına.

Buffy parkın kenarında suç mahalinde çocukların öldüğü yeri izlemekte; şimdi çiçekler ve resimlerle donatılmış orası. Angel gelir ve Buffy'i teselli eder annesinin kendi işi hakkında yaptığı ağır eleştiriden sonra. Buffy daha sonra kütüphaneye gider ve Giles, Xander ve Oz'u internette yararlı bilgi bulmaya çalışırlarken görür. Buffy çocuklar hakkında en ufak bir bilgi sahibi olmadığının altını çizer, hem de kimsenin. Ne adları, ne de nereden geldikleri bilinmektedir kimseler tarafından. Oz hemen Willow'a mesaj atar. Willow da hemen nette araştırmaya başlar. Sonradan açığa çıkar ki 1649 yılından beri her 50 yılda bir bu ölü çocukların cesetleri ortaya çıkmaktadır. Kendileri hakkındaki en eski makalede isimleri Hans ve Greta Strauss olarak geçmektedir. Fakat bu sırada Sheile, Willow'un bağlantısını keserek Giles ve diğerlerini gizemin kalan kısmını kendi başlarına çözmek zorunda bırakır. Giles, pek çok öykünün doğaüstü güçlerin gerçekliğine dayandığını söyler ve Buffy de boşlukları doldurur. Hans ve Greta'dan yola çıkarak Hansel ve Gretel'in hikâyesinin yapıldığını düşündüğünü söyler. Michael dalar kütüphaneye o anda ve kendi ailesi tarafından saldırıya uğradığını söyler hemen. Amy'nin de evinden alındığını açıklar. Buffy ve Giles, Summers evine gidip herkesi uyarmak için yola koyulurken Xander ve Oz da Willow'un evine giderler anında. Willow'un kapısı tıklanır, kapıyı açar açmaz da annesini görür...bir grup başka kadınla. Hepsi birden tek şey söylemektedir; Willow öldürülmeli. Giles ve Buffy eve gidince bayanları toplantıda bulurlar. Daha bir şey söyleyemeden kadınlar Giles'ı baygın hale getirirler. Joyce da kloroform yardımıyla Buffy'i bayıltır.

Buffy, Willow ve Amy şehir merkezinde ulu orta alana kazıklara bağlı bir şekilde yakılmaya hazır beklemektedirler işledikleri suçlar için. Buffy baygın haldeyken Willow ve Amy çaresizce debelenmektedirler. Xander ve Oz, Willow'un odasına girerler ve kızgın ailelerin yaratttığı dağınıklığı görürler. Hemen şehir meydanına giderlerken Giles da ne olup bittiğini öğrenmek için eve gelen Cordelia tarafından uyandırılır. Hemen Giles'ın arabasına binerek şehir meydanına giderler. Buffy nihayet kendine gelir ve içine düştüğü durumun farkına varır. Joyce kızının yalvarışlarını dinlemeyi reddeder. Amy kendisini fareye dönüştürerek olaydan kaçar ama Buffy ve Willow hala kazığa bağlı şekilde çaresizce beklemektedirler. Giles ve Cordy gelirler hemen. Cordelia ateşi söndürmeye çalışırken, Giles da iki çocuğa büyü yapar ve çocuklar gerçek hallerini alarak kocaman bir iblise dönüşür. Anneler aldandıklarını anlarlar ve kaçışmaya başlarlar. İblis hemen Buffy ve Willow'u öldürmeye çalışır, fakat Buffy kazığı sökerek hafif öne eğilir tam zamanında ve kazığı saplar iblise. Ortamdaki sessizlik o sırada çatıda olmakta olan Oz ve Xander'ın sağlam olmayan bir kısımdan yere düşmeleriyle bozulur.

Buffy ve Willow ailelerinin iblisin etkisi altına girmesi konusunu konuşurlar ve daha sonra Willow, fare Amy'i eski haline dönüştürmeye çalışır. Ne yazık ki Willow'un bu büyüyü başarabilmesi için biraz daha pratiğe ihtiyacı var.

Ayrıntılar

 • Amy Madison’ı canlandıran Elizabeth Anne Allen, BBC’ye şunları söylemiş bu bölümden sonra;

“ season three Gingerbread, I was being burned on a pyre. It was my birthday, and when they lit me up they yelled “Fire in the hole” and up everybody started to sing “Happy Birthday”! Jokesters.”

 • Amy ve Wiilow arasındaki şu konuşma bölümden silinmiştir;

Amy: “Oh, God, and Mr. Nyman that thing he does with his face…” Willow: “The thing with the face! When he makes a point, the – I always think he’s going to sneeze!” Amy: “I thought I was the only one who saw it.”

Kadro Hakkında Bilgi

 • Blake Swendson bu bölümde Willow’un büyücü arkadaşı Michael’ı canlandırdı. “Boy Meets World” ‘de Joey’i ve “3rd Rock From the Sun” da Elman’ı canlandırdı.
 • Jordan Baker bu bölümde Willow’un annesi Sheila Rosenberg rolündeydi. Spike’ın favori dizisi “Passions”da Charlie rolündeydi. Ayrıca “Ally McBeal”, “NYPD Blue”, “The West Wing”, “7th Heaven”, “Touched by an Angel”, “Chicago Hope”, “Frasier”, “Quantum Leap” ve “L.A. Law” dizilerinde de göründü. Jordan Baker ayrıca Alyson Hannigan ile “Picket Fences”ın “To Forgive Is Divine” adlı bölümünde birlikte çalıştı.
 • Roger Morrissey bu bölümdeki iblisi ve “Living Conditions” bölümünde Tapparich’i canlandırdı. Ayrıca “The Cat in the Hat” filminde Bay Vompatatat rolündeydi, “Xena”da ise Grindl rolündeydi.
 • Shawn Pyfrom bölümdeki küçük çocuk Hans’ı canlandırdı. Ayrıca Desperate Housewives'te Andrew karakterini canlandırmıştır. Shawn ayrıca “Malcolm in the Middle”, “State of Grace”, “Family Guy”, “Touched by an Angel”, “7th Heaven”, “Ellen” ve “Chicago Hope”da da rol aldı.

Alıntılar

Xander: "Aw, man, it's Nazi Germany, and I've got Playboys in my locker!"

Buffy: "Okay, then while you're looking for the meaning of that symbol thingy, could you also find a loophole in that 'Slayers don't kill people' rule?"

Giles: "Believe me, I tried to tell that to the nice man with the big gun."

Willow: "A doodle. I do doodle. You too. You do doodle, too."

Angel: "I heard about this. People are talking. People are even talking to me."

Xander: "'Frisky Watchers Chat Room.' Why, Giles!"

Buffy: "Mom, dead people are talking to you. Do the math."

Buffy: "Yeah, it's all falling into place. Of course that place is nowhere near this place."

Xander: "I don't know about you, but I'm gonna go trade my cow for some beans. No one else is seeing the funny here."

Buffy: "My mom said some things to me about being the Slayer. That it's fruitless. No fruit for Buffy."

Oz: "Just so we're clear, you guys know you're nuts, right?"

Buffy: "And who came up with that lame name?"

Snyder: "That would be the founder. I believe you call her Mom."

Willow: "Mom, I'm not an age group. I'm me. Willow group."

gingerbread, gingerbread cookies, gingerbread house, gingerbread house ideas, gingerbread house kits, gingerbread house pictures, gingerbread man, gingerbread man story, gingerbread man template, gingerbread recipe


Gingerbread Hakkında Bilgi

Gingerbread


 • user icon

  Gingerbread beatiful post thanks!

  29.10.2014


Gingerbread
Gingerbread
Gingerbread konusunu görüntülemektesiniz.
Gingerbread nedir, Gingerbread kimdir, Gingerbread açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Just Dance

Just Dance

"Just Dance", Amerikalı şarkıcı Lady Gaga'nın çıkış şarkısı. 8 Nisan 2008'de The Fame albümünün ilk ...
Zeytinköy, Efeler

Zeytinköy, Efeler

Zeytinköy, Aydın'ın Efeler ilçesine bağlı bir mahalle. Efeler'in mahalleleri ...
Mersin İdman Yurdu A2

Mersin İdman Yurdu A2

Şu anki sezon Mersin İdman Yurdu, 1925 yılında Mersin'de kurulan Türk spor kulübüdür.Taraftar gru...
Ersin Kuruel

Ersin Kuruel

Ersin Kuruel d 9 Temmuz 1971; Erfelek, Sinop Türk profesyonel güreşçi 2002 - 2009 yılları arasında r...