Geert Wilders


Geert Wilders (d. 6 Eylül 1963, Venlo, Hollanda), Partij van de Vrijheid (Özgürlük Partisi) başkanı, Hollandalı siyasetçi. 1998'den beri Hollanda Parlamentosu üyesidir.

Dini ve siyasi görüşleri

Wilders, Katolik iken ateizmi seçmiş bir siyasetçidir. Vergilerin düşürülmesi, refah devletini tasviyesi, asgari ücretin ortadan kaldırılması, devlet düzenlemelerinin ve müdahalelerinin en aza indirgenmesi gibi sağ liberteryen politikalarla, objektivist bir bakış açısını birleştirerek İslam dini ve özgürlüklerin uyuşamayacağı fikri ile İslama karşı bir siyaset yürütmektedir. Her fırsatta asıl nefretinin direkt olarak Müslümanlara karşı değil sadece İslam dinine olduğunu vurgulayan Wilders bir açıklamasında: "Sorunun temelinde faşist İslam, Allah ve Muhammed'in hasta ideolojisi var; bu ideolojinin kaynağı da 'İslamî Kavgam' (Mein Kampf) yani Kur'an'dır" dedi. Bu gibi beyanları dolayısıyla 2006 yılında Wilders'a karşı suç duyurusunda bulunuldu. Ancak 2008 yılına gelindiğinde savcılık, Wilders hakkında yargılama yapılamayacağını kararlaştırdı.

Wilders ve partisi yabancı göçmenlere karşı daha sert önlemler alınması, göçmen kanunlarında değişikliğe gidilmesini istemektedirler. Wilders, Türkiye'nin Avrupa Topluluğu'na üyeliğine karşı Hollanda'daki en büyük muhalefeti yürütmektedir.

Kaynaklar

  1. ^ Bal gibi nefret söylemiydi - Joost Lagendijk
  2. ^ İslam karşıtı Wilders'e beraat kararıGeert Wilders Hakkında Bilgi


Geert Wilders
Geert Wilders

Geert Wilders Hakkında Video


Geert Wilders konusunu görüntülemektesiniz.
Geert Wilders nedir, Geert Wilders kimdir, Geert Wilders açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru