Führerbunker


Koordinatlar: 52°30′45″K 13°22′53″D / 52.5125°N 13.3815°E / 52.5125; 13.3815

Savaştan sonra Führerbunker'in giriş yeri ve bahçesi, 1947 Führerbunker yıkıldıktan sonra, 1947

Führerbunker (Almanca anlamı: Führer'in Sığınağı), Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler'in ve eşi Eva Braun'un II. Dünya Savaşı'nın son aylarını geçirdiği ve 30 Nisan 1945'te birlikte intihar ettikleri Berlin'de bulunan yeraltı sığınağıdır.

Geçmiş

Hitler'in savaşın sonuna doğru, Almanya'nın Berlin şehrinde kendi, yakın çevresi ve generalleri için yeraltı odalarından oluşan özel bir sığınak yaptırdı ve buraya Führer'in Sığınağı (Führerbunker) adı verildi. 1943 yılının sonlarında yapımına başlanmış, 23 Ekim 1944 tarihinde yapımı tamamlanmıştır. Sovyet Kızıl Ordusu'nun Almanya'ya çok yaklaşmasıyla Hitler 16 Ocak 1945'te Führerbunker'e taşındı. Ardından Martin Bormann,Joseph Goebbels eşi Magda Goebbels ve 6 çocuğu ve ondan sonra Eva Braun ve özel sekreteri Traudl Junge yerleşti. Daha sonra Erna Flegel adında bir hemşire ve telefon işleticisi ve koruması Rochus Misch geldi. Führerbunker'e dışarıdan uzun süre dayanabilen yiyecekler ve daha dayanıksız türden yiyecekler getirildi ve diğer üst subaylar ve generallerde yerleştiler.

19 Nisan 1945'te Sovyet Kızıl Ordusunun Berlin'e yoğun saldırısı başladı. Hitler doğum günü olan 20 Nisan 1945'te Führerbunker'in bahçesinde Sovyet Ordusuyla savaşan Hitler Gençliği askerlerine (Çocuk askerler) başarılarından ve cesaretlerinden dolayı demir haç takmıştır.

Berlin'in Sovyet askerlerince düşürülmesinden ve ele geçirilmesinden sonra bu sığınakta 1 Mayıs 1945'te Propaganda Bakanı Joseph Goebbels ve eşi Magda Goebbels, 6 çocuğunu da zehirleyip öldürdükten sonra birlikte intihar ettiler. 2 Mayıs 1945'te ise generallerden Hans Krebs ve Wilhelm Burgdorf'da yaşamlarına son verdiler.

Führerbunker tamamen yıkıldığı için günümüzde tam yeri bilinmiyor ancak yaklaşık olarak olduğu yerde günümüzde bir çocuk parkı ve otopark olan ve toplu konutların ortasındaki açıklık olan yerin altındadır. Altdaki resimlerde günümüz şimdiki yeri göstermektedir. Günümüzde neonazilerce Führerbunker'in olduğu yer kutsal sayılmaktadır.

Führerbunker'in şimdiki yeri, 2007. Führerbunker'in olduğu yeri gösteren çizelge, 2007


Kaynakça

  • Führerbunker İngilizce Wikipedia maddesi

Dış bağlantılar

  • Bunker müzesi
Führerbunker'in düzeni

Führerbunker Hakkında Bilgi


Führerbunker
Führerbunker

Führerbunker Hakkında Video


Führerbunker konusunu görüntülemektesiniz.
Führerbunker nedir, Führerbunker kimdir, Führerbunker açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru