Mon . 19 May 2019

Fritz Todt

fritz todt, fritz todt wikipedia
Fritz Todt (d. 4 Eylül 1891 - ö. 8 Şubat 1942), Alman mühendis, general ve ünlü Todt Örgütü'nün kurucusu.

Fritz Todt Münih Teknik Üniversitesi'nde inşaat mühendisliği okudu. 1914'te Alman ordusuna gönüllü olarak katıldı. Subay oldu ve hava gözlemciliği yaptı. Savaşta yaralandı ve savaştan sonra eğitimine Karlsruhe'de devam etti. 1922'te Nazi Partisi'ne girdi. 1931'de Münih Teknik Üniversitesi'nde Fehlerquellen beim Bau von Landstraßen aus Teer und Asphalt (Asfalt ve katrandan yolların inşasındaki hata kaynakları) isimli teziyle mühendislik doktorasını tamamladı. Aynı yıl Ernst Röhm'ün karargahında SA-Oberführer, 1933'te Parti Reich yönetiminde Teknik Merkez Dairesi'nin başkanı oldu. 1933'te Adolf Hitler tarafından ulaşım ve savunma örgütü kurmakla görevlendirildi. 30 Haziran 1933'ten itibaren Karayolları Genel Müfettişi, 1938'de inşaat ekonomisinden tam yetkili sorumlu oldu. Atlantik Duvarı'nın yapımında ve büyük inşaatlarda özellikle yabancı ve zorla çalıştırılan işçileri biraraya getiren Todt Örgütü'nün kurucusu oldu. O dönemin işsizlerini toplayarak kurduğu bu örgüt önce geniş bir karayolları ağı kurulması (1933-1938) işini üstlendi. Aynı zamanda SA-Obergruppenführer, Hava Kuvvetleri Tümgenerali oldu. 1940'dan itibaren aynı zamanda Reich Silahlanma ve Mühimmat Bakanı, 1941'den itibaren su ve elektrik genel müfettişi görevlerinde bulundu.

Fritz Todt, Rusya Cephesindeki kara ve demiryolu ulaşımı gibi geri hizmetleri yönettiği sırada 1942'de uçak kazasında hayatını kaybetti. Ölümünden sonra Todt Örgütü'nün yönetimini Albert Speer üstlendi.

Kaynakça

  • Hitler Kitabı Yazarlar: Henrik Eberle / Matthias Uhl (ed.)


fritz todt, fritz todt, fritz todt autobahn, fritz todt autobahn, fritz todt award, fritz todt award, fritz todt bronze plaque, fritz todt bronze plaque, fritz todt death, fritz todt death, fritz todt family, fritz todt family, fritz todt grave, fritz todt grave, fritz todt plane crash, fritz todt plane crash, fritz todt prize, fritz todt prize, fritz todt wikipedia, fritz todt wikipedia


Fritz Todt Hakkında Bilgi

Fritz Todt


  • user icon

    Fritz Todt beatiful post thanks!

    29.10.2014


Fritz Todt
Fritz Todt
Fritz Todt konusunu görüntülemektesiniz.
Fritz Todt nedir, Fritz Todt kimdir, Fritz Todt açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

FK Spartak Moskova

FK Spartak Moskova

Spartak Moskova Rusya'nın başkenti Moskova'nın futbol kulüplerinden biridir. Maçlarını UEFA'nın 5 yı...
Amerika Birleşik Devletleri İçişleri Bakanı

Amerika Birleşik Devletleri İçişleri Bakanı

ABD İçişleri Bakanı (İngilizce: United States Secretary of the Interior) ABD İçişleri Bakanlığı’nın ...
127

127

...
Karahisargölcük, Nallıhan

Karahisargölcük, Nallıhan

Karahisargölcük, Ankara ilinin Nallıhan ilçesine bağlı bir köydür. Konu başlıkları 1 Tarihçe 2 ...