Friedrich Hoßbach


Friedrich Hoßbach (Tam adı: Friedrich Wilhelm Ludwig Hoßbach, d. 21 Kasım 1895; Unna, Arnsberg - ö. 10 Eylül 1980; Göttingen, Niedersachsen), Almanya'nın subayı ve Nazi Almanyası'nın Piyade Generali.

1913'te Alman İmparatorluğu Kara Kuvvetlerine katılmış ve I. Dünya Savaşı'nda Doğu Cephesi'nde kurmay subayı olarak hizmet etmiştir.

Savaştan sonra Savunma Bakanlığında görev almış ve 1934'te yarbay rutbesiyle Adolf Hitler'in yüksek yaverliğine getirilmiştir.

Adolf Hitler, 5 Kasım 1937'de bir toplantı düzenleyerek Savunma Bakanı Werner von Blomberg, Heer (Kara Kuvvetleri) Başkumandanı Werner von Fritsch, Kriegsmarine (Deniz Kuvvetleri) Başkumandanı Erich Raeder, Luftwaffe (Hava Kuvvetleri) Başkumandanı Hermann Göring, Dışişleri Bakanı Konstantin von Neurath olmak üzere ordu ve hükûmetini önde gelenlerin önünde Lebensraum'u vücuda getirmek için savaşı başlatacağını açıklamıştır. Fakat Blomberg, Fritsch, Raeder ve Neurath bu savaş planına karşı çıkmıştır. Hoßbach bu toplantıda konuşulanları da not etmiş ve Nürnberg Uluslararası Askerî Ceza Mahkemesinde delil olarak kullanılmıştır.

1938'te meydana gelen Blomberg-Fritsch Olayında Kara Kuvvetleri Başkumandanı Werner von Fritsch'i savunduğu için görevinde alınmıştır.

II. Dünya Savaşında


Ayrıca bakınız

  • Hoßbach Memorandum


Friedrich Hoßbach Hakkında Bilgi


Friedrich Hoßbach
Friedrich Hoßbach

Friedrich Hoßbach Hakkında Video


Friedrich Hoßbach konusunu görüntülemektesiniz.
Friedrich Hoßbach nedir, Friedrich Hoßbach kimdir, Friedrich Hoßbach açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru