Fransa Başbakanı


Fransa başbakanı, Beşinci Cumhuriyet'te Hükümetin şefi olarak konumlandırılmıştır. Yarı başkanlık sistemi uygulanan Fransa'da yürütme yetkisi başbakan ve cumhurbaşkanı arasında paylaşılmıştır. Fransa Cumhurbaşkanı mecliste çoğunluğa sahip parti'nin üyelerinden birini başbakanlığa atar ancak başbakan olacak kişinin milletvekili ya da senatör olması şart değildir. Başbakan cumhurbaşkanı ile aynı partiye mensup olabilir ya da kohabitasyon hükümetlerinde olduğu gibi cumhurbaşkanı ile farklı siyasi partiye mensup olabilirler. Başbakanlık resmi konutu Paris'te bulunan Matignon Köşkü'dür (Hôtel Matignon).

Ayrıca ulusal savunmadan sorumlu olup, meclise karşı sorumludur ve meclis tarafından güvensizlik oyu ile düşürülebilir. Başbakan idarenin başı olup Danıştay Genel Kurulu'na başkanlık edebilir. Protokolde Fransa cumhurbaşkanından sonra senato başkanınından önce gelmektedir. Protokolün iki numaralı ismidir.

Kaynakça

  1. ^ Fransa Danıştayı'nın Genel kurulu'na Başbakan ya da başbakanın isteğiyle Adalet Bakanı başkanlık yapabilir ancak fillen başkanlığı Danıştay Başkan yardımcısı yürütür.


Fransa Başbakanı Hakkında Bilgi


Fransa Başbakanı
Fransa Başbakanı

Fransa Başbakanı Hakkında Video


Fransa Başbakanı konusunu görüntülemektesiniz.
Fransa Başbakanı nedir, Fransa Başbakanı kimdir, Fransa Başbakanı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video