Francis Rossi


Francis Dominic Nicholas Michael Rossi, (d. 29 Mayıs 1949) Status Quo isimli rock müzik grubunun kurucu ikilisinden birisi olarak tanınan İngiliz ana vokalci ve lead gitarist müzisyen.

Konu başlıkları

  • 1 Müzik Yaşamı
  • 2 Enstrümanları
  • 3 Kişisel Yaşamı
  • 4 Dış bağlantılar
  • 5 Kaynakça

Müzik Yaşamı

1962 yılında Alan Lancaster ile birlikte The Spectres adı ile birlikte kurdukları rock müzik grubu 1967 yılında Status Quo adını aldı. Grup dışında yaptığı çalışmalarından sağladığı küçük çaplı başarıları bulunmaktadır. 1985’ te grup ara verdiğinde Modern Romance ve Jealousy isimli iki tekli (single) ve Bernie Frost ile birlikte çalıştığı (çok sonraları çıkarılan) Flying Deblis isimli bir albümü vardır. 1980’de Rossi ve Frost, Exiled albümünün Ships and the Night parçasının vokalinde göründüler. 1996’da ticari bir başarı getirmeyen King of the Doghouse isimli bir solo albüm çıkardı. Uzun bir süreden sonra 3 Mayıs 2010 da bir 1973 Quo klasiği olan Caroline ’in yeni kaydını da içeren ikinci solo albümü One step at a Time ’ı çıkardı. 1984’te sözlerini de yazdığı üç şarkı kaydetti.

Enstrümanları

Rossi ’nin temel gitarı 1957 yapımı olan 1968’ de 70 Pound’a satın aldığı bir Fender Telecaster’dır. Zaman içinde bazı parçalarını G&L parçaları ile değiştirdikten sonra daha çok bir Fender Stratocaster tarzına döndürdü. Amplifikasyon için Roland GP8, 4x12 kabin ile Marshall JCM800 veya JCM900 modelini kullandı. Marshall'dan çıkan ses için ayrıca geri planda Vox AC30 amfisi bulundurdu.

Kişisel Yaşamı

Rossi, 2013

Hobileri arasında Koi Balığı kolleksiyonculuğu ile birlikte Uçan Yapay Hedef atıcılığı vardır. Grup arkadaşları arasında pastaya olan tutkusu ile bilinir. Turnede değilken evde dinlenmeyi sever. Son günlerde 18 yaşından beri yaşadığı evi bütün çocukları evden ayrılmış olduğundan 10 yatak odalı bir evde yaşamayı manidar bulmadığı için taşındı.

2009’da 35 yıldır koruduğu atkuyruğu saçlarını kestirmeye karar verdi. Kesilen saçı bir gazetenin düzenlediği yarışma sonucu grubun fanlarından biri tarafından kazanıldı. 2010’da Britanya İmparatorluğu Madalyası (OBE) Memurluğu 'na atanarak onurlandırıldı.

Dış bağlantılar

  • Status Quo official website

Kaynakça

  1. ^ Official Rossi at the official Status Quo website
  2. ^ BBC News:Status Quo stars and Formula One champion honoured


Francis Rossi Hakkında Bilgi


Francis Rossi
Francis Rossi

Francis Rossi Hakkında Video


Francis Rossi konusunu görüntülemektesiniz.
Francis Rossi nedir, Francis Rossi kimdir, Francis Rossi açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru