Mon . 20 May 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Foggia ili

foggia iliza, foggia iliotibial band
Foggia ili (İtalyanca:Provincia di Foggia) güney İtalya'da Puglia bölgesinin ili olup merkezi Foggia kentidir. İlin alanı 6.965 km² olup bu ile bağlı olan 61 komün bulunur.

Bu ilin adı Capitanata olarak da bilinmekteydi. Bu "Catapanata" sözcüğünden geliştirilmiştir ve Orta Çağlarda güney İtalya'nın Bizanslılar tarafından idare edilmesi sırasında bu Bizans'a ait araziler ve özellikle şimdiki Foggia ili "Catapan" adıyla anılan bir vali tarafından yönetilmekteydi.

2004 yılından önce Foggia ilinin alanı 7.192 km² ve komün sayısı 65 iken; 2004de yeni olarak kurulan Barletta-Andria-Trani ili'ne eskiden Foggia iline ait olan üç belde (Margherita di Savoia, Trinitapoli ve San Ferdinando di Puglia) eklenmiş. Böylece Foggia ilinin alanı 6.965 km² ye; komün sayısı 61'e inmiş ve nüfusu yaklaşık 40.000 kişi azalmıştır.

Konu başlıkları

 • 1 Coğrafi konumu
 • 2 Demografi
 • 3 Önemli şehirler ve beldeler
 • 4 Ekonomi
 • 5 Resimler
 • 6 Kaynakça
 • 7 Ayrıca bakınız
 • 8 Dış bağlantılar

Coğrafi konumu

Foggia ili'nin Puglia illeri arasında konumu

Foggia ilinin doğusunda Adriyatik Denizi; batısında Molise Bölgesi'ne bağlı Campobasso ili ve Campania Bölgesi'ne bağlı Benevento ili; güneyinde Campania Bölgesine bağlı Avellino ili ve Basilicata Bölgesi'ne bağlı Potenza ili ve güneydoğusunda Barletta-Andria-Trani ili bulunur. "Tremiti adaları" grubu da bu ile bağlıdır.

Foggia ili coğrafik olarak iki ayrı bölümde incelenebilir: "Tavoliere" bölümü ve "Gargano" bölümü.

"Tavoliere" bölümü il merkezi Foggia ve etrafındaki arazilerden oluşur. Bu bölümde arazi düşük rakımlı düz ovalıkdır. Bu arazide makarnalık sert buğday üretimi çok önemli olup "İtalya'nın buğday silosu" adı çok uygundur. Ayrıca narenciye, zeytin ve tomates yetiştirmekte de çok önemlidir. Bu nedenle "Tavoliere" isminin İtalyanca yemek masası anlamına gelen "Tavola" sözcüğünden geldiği de alayla söylenir.

"Gargano" bölümü ise çizme şekilinde olan İtalya ülkesinin topuğunda bir mahmuz gibi Adriyatik Denizi'ne uzunan yarımadadır. Bu yarımada kısmen dağlıktır ve kısmen "Foresta Umbra" adı verilen ormanla kaplıdır. "Umbra" sözcüğü İtalyanca'da "gölge" demektir ve, yine biraz alaylı olarak, bu ormandaki ağaçların çok yoğun olması dolayısıyla ormanın sathına gölge düşmediğinden ortaya çıktığı söylenir. Gargano yarımadasının sahillerinde birçok plaj bulunur ve bu sahillere yerli yaz turizmi çekmek için büyük yatırımlarla turistik tesisler yapılmıştır. Gargano kuzey sahillerinde Lesina Gölü ve Varano Gölü adlı iki adet tuzlu sahil gölü bulunur. Bu yarımdada zeytin yetiştirilmekte ve zeytin yağı üretimciliği önemli bir gelir kaynağı olmaktadır.

Demografi

Foggia ili nüfusu (30.6.2010 tahmini itibarıyla) 640.917 kişi olup nüfus yoğunluğu 92 kişi/km² olur.

Önemli şehirler ve beldeler

Foggia ilinin 61 belediyesi bulunmaktadır. Nüfus büyüklüğü (31.9.2010 tahminleri itibariyle) sırasına göre ilde bulunan nüfusu yaklaşık 10.000 kişiye yakın büyük belediyeler şunlardır.:

Arma Belde adı Nüfus (kişi) Alan (km²)
Foggia 152.994 507
Cerignola 58.837 593
Manfredonia 57.273 356,93
San Severo 55.518 333
Lucera 34.675 338


Ekonomi

Geçen yüzyıllardakinden daha az önemli olmakla beraber Foggia ili ekonomisi için en büyük gelir kaynağı tarımdır. İlde bulunan sanayinin hemen hepsi besin sanayi kolundadır. "İtalya'nın buğday silosu" olmayı hak etmiştir. Tüm Avrupa'da çok satılan İtalyan kabuğu soyulmuş domates ve ezilmiş domates konservelerinin hemen hepsi Foggia ilinde yetiştirilip konserve edilir. Yılda 2 milyon tondan fazla tomates üretimi yapılmaktadır. Fakat bu ilde çiftçi serbest piyasa ekonomisinde bu üretim için yeterli gelir alamadığı (bir kilo domates için sadece 8 cent aldığı) için şikayetçidir. Diğer taraftan çiftlik ve tarla sahipleri maliyetlerini düşürmek için kanuni olmayan yollarla yabancı ülkelerden kaçak olarak gelen göçmen işçiler istihdam etmektedir.

Foggia ilinde, özellikle Gargano bölümü sahilleri yapılan tesis yatırımlerı dolayısıyla gittikçe çok sayıda İtalyan yazlık tatil turisti çekmektedir. Bu tip turistlerin yanında, Foggia ilinde bulunan ve Katolik Kilisesi tarafından hac yeri olarak kabul edilmiş iki önemli mevki çok büyük sayıda Hristiyan hacı turizmi yaratmaktadır.

Resimler

Foggia iline bagli Termiti Adalari panoramasi

Kaynakça

 1. ^ Kaynak: ISTAT 31.9.2010)
 • İtalyanca Wikipedia "Provincia_di_Foggia" maddesi (İtalyanca)

Ayrıca bakınız

 • Puglia
 • Foggia

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Foggia ili ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
 • Foggia İli resmi websitesi (İtalyanca)

foggia iliad, foggia iliotibial band, foggia ilissa, foggia iliza


Foggia ili Hakkında Bilgi

Foggia ili


 • user icon

  Foggia ili beatiful post thanks!

  29.10.2014


Foggia ili
Foggia ili
Foggia ili konusunu görüntülemektesiniz.
Foggia ili nedir, Foggia ili kimdir, Foggia ili açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Koçköy, İspir

Koçköy, İspir

Koçköy, Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir köydür. Konu başlıkları 1 Tarihçe 2 Kültür 3 Co...
Hamam (film)

Hamam (film)

Hamam, İspanyol-İtalyan-Türk ortak yapımı 94 dakikalık bir film. Fimin yönetmenliğini Ferzan Özpetek...
Harvey

Harvey

Harvey, başrolde James Stewart' ın yer aldığı, Henry Coster tarafından yönetilmiş 1950 tarihli bir A...
NGC 1311

NGC 1311

Koordinat: 03s 20d 06,7sn; -52º 11' 14″ NGC 1311 Gözlem verisi Dönem J2000 Takımyıldız Saat...