Félix Gouin


Félix Gouin (Fransızca: [feliks ɡwɛ̃]; 1884–1977) Fransız siyasetçi ve eski Başbakan (1946).

1884 yılında Peypin'de öğretmen anne-babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Hukuk eğitimi aldı ve ardından Marsilya Barosu'na kaydoldu.Fransız Masonları'na üye olarak alındı. Birinci Dünya Savaşı'nda gönüllü olarak cepheye gitti. 1920 yılında Istres kentinin belediye başkanlığına seçildi. 1924 yılında milletvekili olarak meclise girdi ve mecliste sosyalist grubun başkan vekili olarak görev aldı.

1940 yılında Philippe Pétain'e yetki devrine karşı çıkan milletvekilleri arasında yer aldı. 1944 yılında geçici danışma meclisi başkanlığına seçildi. İkinci Dünya Savaşı sonrası yapılan seçimler sonrası Marsilya milletvekili oldu ve kurucu meclisin başkanı olarak görev aldı. 1946 yılında geçici hükümetin başkanı ve aynı zamanda Savunma Bakanı olarak iktidara geldi.

Hükümet başkanlığı döneminde bazı kurumları devletleştirdi. Aynı zamanda genelevlerin kapatılmasını ve fuhuşun yasaklanmasını öngören Marthe Richard yasasını kabul ettirdi.

Félix Gouin, 1958 yılında Beşinci Cumhuriyet Anayasası'na hayır oyu verdi ve tüm görevlerinden çekildi. 1977 yılında hayatını kaybetti.

Kaynakça

  • Fransızca Türk Arama Motorua Félix Gouin maddesi
Siyasi görevi
Önce gelen
Charles De Gaulle
Fransa Başbakanı
1946
Sonra gelen
Georges Bidault


Félix Gouin Hakkında Bilgi

Félix Gouin

Félix Gouin
Félix Gouin

Félix Gouin Hakkında Video


Félix Gouin konusunu görüntülemektesiniz.
Félix Gouin nedir, Félix Gouin kimdir, Félix Gouin açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru