Fatma Haseki Sultan


Fatma Haseki Sultan ya da Fatma Sultan (Osmanlıca: فاطمة سلطان خاصكي), I. Süleyman ve Hürrem Sultan'ın oğlu Şehzade Bayezid'in eşidir. Şehzade Bayezid öldürüldükten sonraki yaşamı bilinmemektedir.

Konu başlıkları

 • 1 İlk yılları
 • 2 Nikahı
 • 3 Haseki Sultanlık dönemi
 • 4 Evliliği
 • 5 Popüler kültürdeki yeri
 • 6 Çocukları
 • 7 Ölümü

İlk yılları

Fatma Haseki Sultan ya da Fatma Sultan isimleriyle bilinir. 1530 yılları arasında doğduğu rivayetler arasındadır. Aslen nereli olduğu bilinmemektedir. I. Süleyman ve Hürrem Sultan'dan olma şehzadeleri Şehzade Bayezid'in ilk eşi olduğu düşünülmektedir.Şehzade Bayezid, Sancak Beyi iken validesi Hürrem Sultan tarafından gönderildiği bilinmektedir. Şehzade Bayezid 1561 yılında Kanuni'nin emriyle boğdurulduktan sonra nerede yaşadığı, nerede öldüğü, mezarının nerede olduğu bilinmemektedir. Ancak bir görüşe göre Şehzade Bayezid ve oğullarının bulunduğu Melik-i Acem Türbesi'nde yattığı düşünülmektedir.

Nikahı

Fatma Sultan ile Şehzade Bayezid'in nikahlarının ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Ancak ilk eşi olduğu rivayetler arasındadır.

Haseki Sultanlık dönemi

Şehzade Bayezid'in en sevdiği eşidir. Şehzade Bayezid'e üç şehzade ve iki sultan vermiştir. Şehzade Bayezid'in Karaman ve Kütahya valiliklerinde eşinin yanında bulunmuştur. Hürrem Sultan her bir evladına nikah kıydırdığı için Fatma Sultan'da Şehzade Bayezid'in tek ve en sevdiği eşidir. Bu yüzden diğer cariyeler ile rekabete girmemiştir.

Evliliği

Fatma Sultan'ın Şehzade Bayezid ile tam olarak ne zaman evlendiği bilinmemektedir. Fakat Fatma Sultan Şehzade Bayezid'in ilk eşidir ya da öyle olduğu düşünülmektedir. Fatma Sultan, Şehzade Bayezid'e üçü erkek ikisi kız olmak üzere toplam da beş çocuk vermiştir.

Popüler kültürdeki yeri

2011 yapımı Muhteşem Yüzyıl dizisinde Yasemin Allen tarafından canlandırılmaktadır.

Çocukları

 • Şehzade Orhan (d. 1543 Kütahya - ö. Kazvin 23.7.1562 öldürülmüş.)
 • Şehzade Osman (d. 1545 Kütahya - ö. Kazvin 23.7.1562 öldürülmüş.)
 • Şehzade Abdullah (d.1548 Kütahya - ö. Kazvin 23.7.1562 öldürülmüş.)
 • Mihrumah Sultan (d. 1547 Kütahya - ö. İstanbul, 1593) , 1562'de Damat Muzaffer Paşa ile evlendi. 1568 Bağdat, 1570 Kıbrıs ve 1592-1593 Luristan valisi oldu.
 • Ayşe Sultan (d. 1553 Kütahya - ö. Tokat 1572) Damat Hoca Ali Paşa Eretnaoğlu ile evlendi. Bir oğlan doğumu sırasında öldü.

Ölümü

Fatma Sultan'ın ne zaman öldüğü, nasıl öldüğü bilinmemektedir. Ancak eşi Şehzade Bayezid 1561 yılında babasının emriyle boğdurulduktan sonra kendisinin de bu olaydan sonra bir intihar girişiminde bulunduğu düşünülmektedir. Fatma Sultan'ın eşi boğdurulduktan sonra bir kalede tutulmuş ve yanındaki üç yaşındaki oğlunun da öldürülmesi sebebiyle kendisini öldürdüğü düşünülmektedir. Kaynaklara göre 1585 yılları arasında öldüğü de görüşler içerisindedir.Fatma Haseki Sultan Hakkında Bilgi

Fatma Haseki Sultan

Fatma Haseki Sultan
Fatma Haseki Sultan

Fatma Haseki Sultan Hakkında Video


Fatma Haseki Sultan konusunu görüntülemektesiniz.
Fatma Haseki Sultan nedir, Fatma Haseki Sultan kimdir, Fatma Haseki Sultan açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru