Eutropius


Eutropius, MS 4. yüzyılda yaşamış olan Romalı tarihçi.

Konu başlıkları

  • 1 Giriş
  • 2 Hayatı
    • 2.1 Eserleri
  • 3 Kaynaklar

Giriş

Eutropius hakkında yazılı herhangi bir belge bulunmadığı için hayatı hakkında çok az şey bilinir. Daha çok Roma İmparatoru Valens için yazmış olduğu “Breviarium ab Urbe condita” (“Roma Tarihi”) adlı eseri ile tanınır. Latince olarak kaleme alınmış olan kitabın orijinal metni 380 yılında Paeanius tarafından Yunancaya çevrilmiştir. Bir yarı-erkek olarak Eutropius'un başlarının gözünden nasıl birisi olduğunu tasvir eden herhangi bir çalışma günümüze ulaşmamıştır. Efemine davranışları hakkındaki tasvirlerden anlaşıldığına göre kendi kendini hadım etmiştir. İlave olarak Eutropius'un İmparator Valens'in 364 ve 378 yıllarındaki Britanya ve Galya seferlerine eşlik ettiği bilinir. İmparator Valens'in yanında “magister memoriae” olarak görev yapmıştır.

Hayatı

Eutropius, geç 4. yüzyılda İmparator Dönme Julianus'un 363 tarihindeki Pers seferine katılmış olan pagan bir tarihçidir; Eutropius’un hayatı ve kariyeri hakkında kesin olan tek bilgi budur. Konstantinopolis'te sekreterlik yapmıştır. Julianus dini olmayan bir devlet kurmak isteyen dinsiz bir imparatordu. 362 yılında kanun önünde tüm dinlerin eşit olduğunu ilan eden bir kanun çıkardı. Sasani İmparatorluğuna karşı yürütülen sefer sırasında zırh giymeden savaşa müdahil olunca yaralandı. Akciğerinden yara almış olan imparator bir süre sonra öldü. Onun ardından tahta Jovian çıktı. Perslerle barış yapıldı ve Jovian bir süre sonra öleceği Konstantinopolis'e geri döndü. Ardından I. Valentinianus, Valens'i müşterek imparator yaparak tahta çıktı ve imparatorluğu doğu ve batı olmak üzere ikiye böldü. Eutropius artık Valens'in tarihçisiydi ve yazdığı “Breviarium ab Urbe condita” adlı eseri imparatora ithaf etmişti. Eutropius bir süre sonra bilinmeyen bir nedenden dolayı Kıbrıs adasında idam edilmiştir.

Eserleri

Eutropius 350 ve 370 yılları arasında on kitaptan oluşan ve Historiae romanae breviarium adını taşıyan bir Roma Tarihi yazmıştır. Bu bilinen tek eseridir.

Kaynaklar

  • İngilizce Türk Arama Motoru'deki 12 Ocak 2009 tarihli Eutropius maddesi


Eutropius Hakkında Bilgi


Eutropius
Eutropius

Eutropius Hakkında Video


Eutropius konusunu görüntülemektesiniz.
Eutropius nedir, Eutropius kimdir, Eutropius açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video