Eudokia Baïana


Eudokia Baïana (ö. 12 Nisan 901) Bizans İmparatoru VI. Leon'un üçüncü karısı.

Vakanüvis Günah Çıkartıcı Teofanes'in Vakainamelerinin (kronikler) VII. Konstantin döneminde yaşayan yazarlar tarafından devam ettirilmiş Theofanes Continuatus adlı Vakainamede, hakkında çok az datay kayıt edilmiştir.

Theofanes'e göre, Eudokia Anadolu'nun kuzey batısında bulunana Opsikion themasındandır.

900 yılının baharında, VI. Leon, Eudokia ile evlendi. Önceki iki karısı erken ölmüşlerdi. VII. Konstantin'in, De Ceremoniis adlı kitabına göre bu evliliklerden üç kız çocuğu olmuş ama oğlu olmamıştı. Bu evlilikle ardılını güvence altına almak istiyordu.

George Alexandrovič Ostrogorsky, Bizans Kanunları ve Ortodoks Kilisesi uygulamalarına göre üçüncü evliliğin teknik olarak yasal olmadığını belirtir. Bu evlilik için, VI. Leon'un, Konstantinopolis Patriği II. Antony'den izin almış olması muhtemeldir.

Bir yıl sonra Eudokia doğum sırasında öldü. Theofanes, çocuğun ölü doğduğunu ve isimsiz olduğunu kaydeder. Fakat "De Ceremoniis", Leon'un çocuklarını listelerken Basileios isminde bir oğuldan bahseder. Buda çocuğun isim verilecek kadar yaşadığını gösterir. "De Ceremoniis", Havariyyun Kilisesi'ne gömüldüğünü belirtir.

Kaynaklar

  • Theophanes Continuatus, Chronicle.
  • VII. Konstantin, De Ceremoniis.

Dış bağlantılar

  • Her listing along with her husband in "Medieval lands" by Charles Cawley. The project "involves extracting and analysing detailed information from primary sources, including contemporary chronicles, cartularies, necrologies and testaments."
Önce gelen:
Zoe Zaoutzaina

Bizans İmparator Eşi

900–901
Sonra gelen:
Zoe Karbonopsina


Eudokia Baïana Hakkında Bilgi


Eudokia Baïana
Eudokia Baïana

Eudokia Baïana Hakkında Video


Eudokia Baïana konusunu görüntülemektesiniz.
Eudokia Baïana nedir, Eudokia Baïana kimdir, Eudokia Baïana açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru