Eşmekaya, EskilEşmekaya Kasabası
—  Köy  —
Aksaray
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge İçAnadolu Bölgesi
İl Aksaray
İlçe Eskil
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 2.500
 - Yoğunluk 2.560/km² (6.630,4/sq mi)
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 382
İl plaka kodu 68
Posta kodu 68800
Aksaray ilindeki yerleşim yerleri listesi
İnternet sitesi: [2]

Eşmekaya, Aksaray ilinin Eskil ilçesine bağlı bir Kasabadır.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Belediye Başkanlığı
 • 8 Altyapı bilgileri
 • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Aksaray İli'ne 67 km uzaklıkta, Tuz Gölü'nün güneyinde yer alan Eskil, düz bir ova üzerine kurulmuştur. Aksaray- Konya Devlet Karayolunun 50. km'de bulunan İlçeye bağlı Eşmekaya Kasabasından kuzeye doğru , Aksaray – Cihanbeyli yolunun 17. km'de ve Tuz Gölü'nün güneyinde Eskil İlçe Merkezi bulunmaktadır. Eskil'de doğal su kaynakları, dağlar ve tepeler bulunmamaktadır. Doğal bitki örtüsü steplerdir. İlçe Merkezinin kuzeyinde Tuz Gölü'ne kadar olan saha bataklık ve sazlık durumundadır. İlçenin yüzölçümü 1.601 km2, 2000 Yılı Genel Nüfus Sayım sonuçlarına göre; toplam nüfusu 28.952'dir. 1990 yılında ilçe konumuna getirilmiştir. İlçe ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Halkın %90’ı tarımla, % 10’u ticaretle uğraşmaktadır. Tarım genellikle pancar ve hububat ekimi şeklindedir. Eskil'in tarihi ile ilgili kaynaklarda yer alan bilgiye göre; Eski İl olarak geçen Eskil’in ilk kurulduğu yer bugün Gavuröreni olarak bilinen ve İlçenin daha kuzeyinde, Tuz Gölünün yakınında bulunan alandır. Anadolu Selçuklu Hakimiyeti ile birlikte Sultan II. Kılıçarslan tarafından Eskil ve çevresine Türk boyları yerleştirilerek bölge Türkleştirilmiştir. Selçuklular zamanında Eskil'in Karaman Vilayetine bağlı Esb-Keşan Kazalar grubuna merkezlik yaptığı bilinmektedir. İlçede, Ortakuyu, Köşk, Çukuryurt, Hacıeyvatlı (höyüklü), Mutlu, Culfa, Sarsak, Tosun yaylalarında höyükleri bulunmaktadır. Bizanslılardan kalma tiyatro yeri kalıntıları günümüzde de görülebilmektedir. Bağdat yolu olarak bilinen tarihi yolun taş döşeli kısımlarına bayram düğün mevkiinde rastlanmaktadır. Eşmekaya kasabasının "Erdoğdu" mevkinin de eski bir yerleşim yeri olduğunu buradaki yeraltı şehir kalıntıları göstermektedir. Ayrıca Ortakuyu Yaylasında Bizans dönemine ait olduğu sanılan tiyatronun kalıntıları ve Eskil merkezde Selçuklulara ait Ulu Cami bulunmaktadır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Aksaray iline 67 km, Eskil ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Bozkır İklimi Vardır etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 2560
2000 2506
1997 3016

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Belediye Başkanlığı

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için Belediye Başkanlığı seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre Belediye Başkanları:

2008 - Yusuf Kenan AYGÜN 2004 - Yusuf Kenan AYGÜN 1999 - 1994 - 1989 - 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi vardır, PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Eşmekaya
 • Eşmekaya


Eşmekaya, Eskil Hakkında Bilgi


Eşmekaya, Eskil
Eşmekaya, Eskil

Eşmekaya, Eskil Hakkında Video


Eşmekaya, Eskil konusunu görüntülemektesiniz.
Eşmekaya, Eskil nedir, Eşmekaya, Eskil kimdir, Eşmekaya, Eskil açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru