Esma Recepova


Esma Recepova (Makedonca: Есма Реџепова), dünyaca ünlü Roman kökenli Makedon sanatçı, derlemeci ve şarkı sözü yazarı. Eşi Stevo Teodosievski ile 30 ülkede 8000’den fazla konser vermiştir. Sanat hayatı boyunca 108 single, 20 albüm ve 6 filme imza atmıştır. Sanatçı kişiliğinin yanında dünyanın pek çok ülkesinde ırkçılığa karşı yapılan çalışmalara önderlik etmiştir. 48'i evlat edinerek 52 çocuğu vardır. Ayrıca pek çok çocuğun bakımını üstlenmiştir.

Recepova, İsveç'in Malmö şehrinde gerçekleştirilmesi planlanan 2013 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Makedonya'yı Vlatko Lozanoski ile birlikte "Pred da se razdeni" adlı şarkıyla temsil edecektir.

Hayatı

Esma Recepova 8 Ağustos 1943 tarihinde Makedonya’nın başkenti Üsküp’te dünyaya gelmiştir. Ailesinin altı çocuğundan en küçük ikinci çocuğudur. Ailesi fakir bir hayat sürüyordu. Babası geçimlerini sağlamak için hamallık, şarkıcılık, davulculuk, sirk göstericiliği ve ayakkabı boyacılığı yapmıştır.

Esma Recepova ağabeylerinden biri tarafından yerel bir Roman müzik organizasyonunda tanıtılmış ve zor ritimleri çabuk bir şekilde öğrenmesiyle dikkat çekmiştir. Annesi Esma’ya müzikle ilgili hediyeler alarak onu bu konuda cesaretlendirmiştir. Daha sonra Esma Recepova ve ağabeyi okul folklor grubuna katılmıştır. 1957 yılında, 14 yaşında iken Üsküp Radyosu’nun düzenlediği okullar arası bir yetenek yarışmasında şarkı söylemesi için davet edilmiştir. Bu yarışmada 57 okulu geride bırakarak 9000 Yugoslav Dinarı tutarında bir ödül kazanmıştır. Bu yarışma onun için bir dönüm noktası olmuştur.

Ailesinden izin alan Esma Recepova içinde bir elbise ve bir Čoček bulunan tek bir bavulla turnelere çıkmaya başlamıştır. Zamanla ünü tüm Balkanlara yayılan Esma Recepova dünyadaki Romanların idolü haline gelmiştir. Dünyada Romanların ünlü şarkısı olarak bilinen Djelem Djelem adlı şarkıyı derleyerek müzik dünyasına tekrar kazandırmıştır. Seslendirdiği en ünlü şarkı Çaje Şukarije’dir.

2004 yılında Eurovision Şarkı Yarışmasında Makedonya’yı temsil eden Toşe Proeski ile “Magija” adlı şarkıda düet yapmıştır.

2013 Eurovision Şarkı Yarışması

28 Aralık 2012'de MRT, Otomatik Seçim sistemi'nde Makedonya'yı İsveç'in kenti olan Malmö'de Vlatko Lozanoski ile temsil etmesi için görevlendirmiştir.

Kaynaklar

  1. ^ "FYR Macedonia: Vlatko and Esma to Malmö". esctoday.com. 28 Aralık 2012. http://escxtra.com/2012/12/vlatko-and-esma-to-malmo/. 
Önce gelen:
"Crno i belo"
ile Kaliopi

Eurovision Şarkı Yarışması'nda Makedonya

(Vlatko Lozanoski ile)
2013
Sonra gelen:
Tijana Dapčević


Esma Recepova Hakkında Bilgi


Esma Recepova
Esma Recepova

Esma Recepova Hakkında Video


Esma Recepova konusunu görüntülemektesiniz.
Esma Recepova nedir, Esma Recepova kimdir, Esma Recepova açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru